Yeni Strateji COVID-19 Virüsünü Engelleyen Mevcut İlacı Belirledi – Bu İlaç Remdesivir’den Daha İyi Performans Gösteriyor

Yeni Strateji COVID-19 Virüsünü Engelleyen Mevcut İlacı Belirledi - Bu İlaç Remdesivir'den Daha İyi Performans Gösteriyor

Fotoğraf :National Institute of Allergy and Infectious Diseases/NIH. Bir hasta örneğinden izole edilen SARS-COV-2 virüs parçacıkları (yeşil) ile yoğun bir şekilde enfekte olmuş bir apoptotik hücrenin (pembe) renkli taramalı elektron mikrografı. Fort Detrick, Maryland’de NIAID  Entegre Araştırma Tesisinde (IRF) çekilen görüntü.

Laboratuvar deneylerinde pralatreksat, SARS-CoV-2’ye karşı remdesivir’den daha iyi performans gösterdi.

Laboratuvar deneyleriyle birleştirilen yeni bir hesaplamalı ilaç tarama stratejisi, başlangıçta lenfomayı tedavi etmek için geliştirilen bir kemoterapi ilacı olan pralatreksatın Covid-19’u tedavi etmek için potansiyel olarak yeniden uyarlanabileceğini göstermektedir. Çin Shenzhen’deki Shenzhen Institutes of Advanced Technology’de Haiping Zhang ve meslektaşları bu bulguları erişime açık bir dergi olan PLOS Computational Biology’de yayınlıyorlar.

Dünya çapında hastalık ve ölüme neden olan Covid-19 salgınının acilen daha iyi tedavilere ihtiyacı var. Bunun için bir kestirme yol, başlangıçta diğer hastalıkları tedavi etmek için geliştirilen mevcut ilaçları yeniden düzenleyip kullanmak olabilir. Hesaplama yöntemleri, farklı ilaçların Covid-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2 ile nasıl etkileşime gireceğini simüle ederek bu tür ilaçları belirlemeye yardımcı olabilir.

Mevcut ilaçların sanal taramasına yardımcı olmak için, Zhang ve meslektaşları, ilaç-virüs etkileşimlerini farklı, tamamlayıcı bakış açılarından simüle eden çoklu hesaplama tekniklerini birleştirdi. Bu hibrit yaklaşımı, RNA’ya bağımlı RNA polimeraz (RdRP) adı verilen bir viral proteini hedefleyerek SARS-CoV-2’nin replikasyonunu inhibe etme yetenekleri açısından var olan 1,906 ilacı taramak için kullandılar.

Yeni ilaç tarama yolu, daha sonra laboratuvar deneyleriyle de SARS-CoV-2’ye karşı test edilen dört umut verici ilacı belirledi. İlaçlardan ikisi, pralatreksat ve azitromisin, virüsün replikasyonunu başarıyla inhibe etti. Başka laboratuvar deneyleri, pralatreksatın, şu anda bazı Covid-19 hastalarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan remdesivir’den daha güçlü bir şekilde viral replikasyonu inhibe ettiğini göstermiştir.

Bu bulgular, pralatreksatın potansiyel olarak Covid-19’u tedavi etmek için yeniden uyarlanabileceğini göstermektedir. Ancak, bu kemoterapi ilacı terminal lenfomalı kişiler için kullanılır ve ciddi yan etkilere neden olabilir, bu nedenle Covid-19 hastaları için hemen kullanılması garanti edilemez. Yine de bulgular, amaca uygun hale getirilebilecek ilaçları belirlemek için yeni tarama stratejisinin kullanımını desteklemektedir.

Zhang, “Derin öğrenme teknolojilerini, moleküler dinamiklerin daha geleneksel simülasyonları ile birleştiren yeni hibrit yaklaşımımızın değerini gösterdik,” dedi. O ve meslektaşları şimdi Covid-19’u tedavi etmek için yeni ilaçlara dönüştürülebilecek, yeni moleküler yapılar oluşturmak için ek hesaplama yöntemleri geliştiriyorlar.

Kaynak : scitechdaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Yerçekimi Dalgaları Evrenin Kayıp Bileşenlerini Bulmaya Yardımcı Olabilir

Fotoğraf: Bir sanatçının iki nötron yıldızının birleşimine izlenimi. Ne zamanki kara delikler veya nötron yıldızları …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: