Yeni Su Ayırma Yöntemi Hidrojen Ekonomisine Giden Yolu Açabilir

Yeni Su Ayırma Yöntemi Hidrojen Ekonomisine Giden Yolu Açabilir

Fotoğraf : WSU araştırmacıları, su moleküllerini parçalayarak büyük ölçekli hidrojenin oluşumunu kolaylaştırabilecek çok miktarda ucuz nano köpük katalizörü yaratmanın bir yolunu buldu.

Teknik, verimli bir şekilde sudan hidrojen üretir.

WSU araştırmacıları, su moleküllerini parçalayarak büyük ölçekli hidrojenin oluşumunu kolaylaştırabilecek çok miktarda ucuz nano köpük katalizörü yaratmanın bir yolunu buldu.

Washington State Üniversitesi araştırmacıları temiz enerjiyi daha canlı hale getirmenin önemli bir anahtarı olan hidrojeni daha verimli bir şekilde sudan üretmenin bir yolunu buldu.

Araştırmacılar, ucuz olan nikel ve demiri kullanarak, suyun parçalamak için gerekli olan kimyasal reaksiyon için çok miktarda yüksek kaliteli bir katalizör üretmek için çok basit, beş dakikalık bir yöntem geliştirdiler.

Yöntemlerini Nano Energy dergisinin Şubat sayısında tanıtıyorlar.

Enerji dönüşümü ve depolaması temiz enerji ekonomisinin anahtarıdır. Güneş ve rüzgar kaynakları yalnızca aralıklı güç ürettiğinden, oluşturduğu elektriği saklamak ve kaydetmek için kritik bir gereksinim vardır. Yenilenebilir enerjinin depolanması için en umut verici fikirlerden biri, suyun oksijene ve hidrojene ayrılması için yenilenebilir enerjilerden elde edilen fazla elektriği kullanmaktır. Hidrojen, endüstride sayısız kullanıma sahiptir ve hidrojen yakıt hücreli arabalar için kullanılabilir.

Bununla birlikte, değerli metal katalizörlerinin maliyeti -özellikle platin veya rutenyum – nedeniyle, sektörler su ayırma işlemini yaygın şekilde kullanmamıştır. Su ayırma yöntemlerinin birçoğu da çok fazla enerji gerektirir veya gerekli katalizör malzemeleri çok çabuk bozulur.

Mekanik ve Malzeme Mühendisliği Yüksekokulu’nda profesör Yuehe Lin’in liderliğindeki araştırmacılar, kıymetli metallerden yapılanlar da dahil olmak üzere şu anda kullanılan katalizörlerden daha iyi çalışan gözenekli bir nanoköpük oluşturmak için bol miktarda bulunan ve ucuz metalleri kullandılar. Ürettikleri bu katalizör küçük bir süngere benziyor. Nanoköpük, benzersiz atom yapısı ve malzeme boyunca birçok açıkta kalan yüzeyiyle, bu önemli tepkimeyi diğer katalizörlere göre daha az enerji ile katalize edebilir. Katalizör, 12 saatlik bir stabilite testinde aktivitede çok az kayıp gösterdi.

Katalizörü sentezleyen ve aktivite testlerinin çoğunu yapan WSU doktora öğrencisi Shaofang Fu, “Büyük ölçekli üretimde kolaylıkla kullanılabilecek çok basit bir yaklaşımı kullandık” dedi.

WSU araştırmacıları, Argonne Ulusal Laboratuarı ve Pasifik Kuzeybatı Ulusal Laboratuvarı’ndaki Advanced Photon Source’daki araştırmacılar ile proje üzerinde işbirliği yaptı.

Katalizör karakterizasyonu üzerinde çalışan başka bir WSU doktora öğrencisi Junuua Song “Ulusal  laboratuvarlardaki ileri malzeme karakterizasyon tesisi, katalizörlerin yapısının ve birleşimlerinin derin bir şekilde anlaşılmasını sağladı “diyor.

Araştırmacılar şimdi çalışmalarını büyük ölçekli testler için büyütmek için ek destek arıyorlar.

Lin, “Bu sadece laboratuar ölçekli test, ancak çok gelecek vaat ediyor” dedi.

Kaynak : sciencedaily.com

499 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!