Yerli ilaç sanayine eczacılar destek istiyor

yerli ilac sanayine eczacilar destek istiyor

Devletin yerli ilaç sanayini desteklemesi, hem dışa bağımlılığı azaltacak hem de ilaçta fiyat avantajı getirecek.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) yerli ilaç sanayinin desteklenmesi gerektiğini belirterek, böylece dışa bağımlılığın azalacağını ve ilaçta fiyat avantajı sağlanacağını savundu.

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, ilaç ithalatının Türkiye’nin milyarlarca lira dövizinin yurtdışına çıkmasına neden olduğunu aktardı. Saydan, “Yerli ilacın üretiminin ve kullanılmasının özendirilmesine yönelik çalışmaların bir an önce hızlandırılması gerekmektedir” ifadesini kullandı.

Tüketicilerin bu konuda bilgilendirilmesi gerektiğini belirten Saydan, ivedilikle reçetelerde etken madde yazılımına geçilmesi gerektiğini aktardı.

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan’ın verdiği bilgiye göre Türkiye 2014’te 94 ülkeden eczacılık ürünü ithal etti. En çok ilaç ithal edilen ülkeler Almanya, ABD, Fransa, İsviçre, İtalya, İngiltere ve İrlanda oldu. 2013’te Almanya’dan 861 milyon 844 bin 570 liralık ürün ithal edilirken, 2014’te bu rakam yüzde 2,8 büyüdü, 885 milyon 792 bin 983 liraya ulaştı. 2014’te ise İngiltere’ye ilaç için ödenen rakam yüzde 31,1 arttı, 299 milyon 634 bin 407 liralık ithalat yapıldı.

“Vatandaştan daha az katkı payı alınsın”

Hekim ve eczacıların da yerli ilaç için teşvik edilmesinin önemine vurgu yapan Saydan, “Yerli ilaç için vatandaştan daha az katkı payı alınarak, vatandaşın da bu projeye katılımı sağlanmalıdır” dedi.

Hastalara eş değer ilacın çok iyi anlatılması gerektiğini de vurgulayan Saydan, böylece bilinçli bir ulusal ilaç politikasının oluşturulabileceğini aktardı. Saydan, şöyle devam etti:

“Devletin yerli ilaç sanayini desteklemesi hem dışa bağımlılığı azaltacak hem de ilaçta fiyat avantajı getirecektir. İlaç dünyada çok önemli stratejik bir üründür. Bu yüzden bir ülke için en önemli öncelik yerli ilaç üretiminin arttırılmasına yönelik tedbirlerin alınması olmalıdır. Tedavi ve ilaç parasının bütçeye vereceği yükün azaltılması ancak yerli ilaç desteklenerek mümkündür.”

Saydan, eş değer ilacı yaygınlaştırmak için devletten eczacılara destek olmasını ve geleneksel eczacılığın devamını sağlamasını istedi. Saydan şöyle konuştu:

“Sağlıkta dönüşüm adına çıkılan yolda yapılması gereken en önemli konu, ulusal ilaç politikasıdır ama gerçek anlamda, çizgileri net olarak ortaya konulacak ve bir an evvel uygulanacak doğru politikalara ihtiyaç duyulmaktadır.”

Kaynak : haber7.com

674 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!