Yerli İlaç Sanayisinin Gelişmesine Ege Üniversitesi’nden Destek

Yerli İlaç Sanayisinin Gelişmesine Ege Üniversitesi'nden Destek

EGE Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi (ARGEFAR) Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Göksel, Sağlık Bakanlığının desteği ile yerli ilaç sanayisinin geliştirilmesi için yapılan çalışmalarda merkezlerinin önemli bir ihtiyacı karşıladığını söyledi.

Prof. Dr. Göksel, bugün kadar 4 adet ilaç adayı molekülün FAZ 1 çalışmasının, muadil ilaç çalışmaları kapsamında da 65 biyoeşdeğerlik kliniği analizinin tamamlandığını belirtti.

İlaçta dışa bağımlılığın azaltılması için yerli ilaç sanayinin geliştirilmesinin çok önemli olduğunu belirten ARGEFAR Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Göksel, özellikle çok uluslu şirketlerin ilaç araştırma taleplerinin karşılanmasında ARGEFAR’ın önemli çalışmalara imza attığını söyledi. FAZ 1 klinik araştırmalar kapsamına giren ilaç adayı molekülün insanlarda ilk kullanım aşaması çalışmalarının ancak Sağlık Bakanlığı onaylı, ruhsatlı merkezlerde yapılabildiğini hatırlatan Prof. Dr. Göskel, “Bugüne kadar sağlıklı gönüllülerde 3 adet, hastalarda bir adet Faz 1 çalışmayı tamamlamış bulunuyoruz” dedi. Göksel, geniş akademik kadrosu, sağlık bilimlerindeki yoğun bilgi birikimi, hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan çalışmalar için oluşturulmuş etik kurulları ve multi-disipliner laboratuvar olanakları ile Ege Üniversitesi’nin Türkiye’de bu çalışmaları gerçekleştirecek sayılı merkezlerden biri olduğunu söyledi.

Muadil İlaç Çalışmaları da Yapılıyor

Piyasada muadil ilaç adı ile bilinen ‘jenerik ilaç’ çalışmalarının da ARGEFAR çalışmaları içinde yer aldığını belirten Prof. Dr. Sibel Göksel, “Bu çalışmalarda muadil olarak üretilen yeni ilacın uygulandığı bölgeden kana geçiş oranı (biyoyararlanım), orijinal ilacın kana geçiş oranıyla karşılaştırılır ve biyoyararlanımların birbirine belli oranlarda denk olması istenir. ARGEFAR Biyoeşdeğerlik Kliniği’nde bugüne kadar 65 adet biyoyararlanım/biyoeşdeğerlik çalışması tamamlanmıştır” bilgisini verdi.

Gönüllülerin Desteğine İhtiyaç Var

Tüm ilaç araştırmalarının insanlar üzerinde gerçekleştirilen aşamaları için gönüllülere ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Prof. Dr. Göksel, ARGEFAR’ın gönüllü havuzunda 18-55 yaş arası 3 bin gönüllü bulunduğunu, ancak ‘ilaç araştırmalarında gönüllülük kültürünün’ daha da geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Hastaların, hastalıklarının tedavisinde henüz ruhsatlandırılmamış ilacı kullanma ve potansiyel yarar sağlama konusunda oldukça istekli olduğun belirten Göksel, “ARGEFAR, Faz 1 araştırmalar ve biyoeşdeğerlik-biyoyararlanım araştırmalarına katılma konusunda sağlıklı bireyleri gönüllülüğe davet aşamasında da önemli bir misyonu üstlenmiş durumda. Gelecek günlerde ‘ilaç araştırmalarında gönüllü olma’ temasını işleyen eğitim toplantıları yapmayı planlıyoruz” dedi.

Kaynak : hurriyet.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Antimikrobiyal Direnç

  Antimikrobiyal ilaçların kötüye kullanımının sağlık hizmetlerine yönelik tehdidi hala ortadan kalkamadı. Bakteriyolog Alexander Fleming, 1945 …