Yerli Kozmetik Üreticisi İhracat Çalışmalarına Hız Verdi

Türk girişimci Yasin Çörekçi’nin 2008 yılında kurduğu Sinoz Kozmetik, 2017 hedefi olan 10 milyon TL ciroya ilk 6 ayda ulaşıp yurtdışı ihracat çalışmalarına hız verdi.

100 Bin TL ile Kuruldu, Dünyaya Krem İhracatıyla Devleşiyor

Ürünlerini Ankara ve İstanbul’daki iki tesiste üreten yerli girişimci; Dubai, Azerbaycan, Somali, İran ve Afganistan’a cilt bakım kremleri ihraç ediyor. Tüm Avrupa’ya yayılmayı hedefleyen Sinoz, Hollanda’daki Avrupa Ofisi açılışının ardından İngiltere, İsviçre ve Almanya’daki tüketicilere ulaşabilmek için bayilik görüşmeleri gerçekleştiriyor.

2008 krizinde sahibi olduğu e-ticaret sitesinde krizden sadece kozmetik sektörünün etkilenmediğini fark eden genç girişimci Yasin Çörekçi, bu durumu fırsata çevirdi ve 100 bin TL sermaye ile Sinoz Kozmetik’i kurdu. Türkiye pazarındaki başarısının ardından Avrupa’ya açılma planlarına hız veren Sinoz Kozmetik, Afganistan, İngiltere, Fas ve İsviçre gibi ülkelere ihracatı yoğunlaştırırken, yurt içindeki büyümesine de 500 eczane ve e-ticaret sitesinden gerçekleştirdiği satışları ile devam ediyor.

Afganistan’a Leke Kremi Gönderiyor

Leke kremi gibi spesifik ürünlerde uzmanlaşan Sinoz Kozmetik’in ürün gamında mavi anemon çiçeği kremi, yüz bakım maskesi, göz çevresi bakım kremi, kaş ve kirpik serumu, beyazlatıcı krem gibi cilt bakım ürünleri bulunuyor. Sinoz Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Çörekçi, “Bir fuara katılmak üzere gittiğimiz Afganistan’a bugün leke kremi ihraç ediyoruz. Sinoz olarak ürün gönderdiğimiz ülkeler arasında Somali de bulunuyor. Sektördeki rakiplerimizin terör olaylarından dolayı girmekten uzak durduğu 35 milyon nüfuslu Afganistan’a tırlar dolusu ürün gönderiyoruz. Fuarlarda ürünlerimize ciddi şekilde talep var. Afganistan’da öncelikli olarak ekonomik durumu iyi olan yaklaşık 2 milyon tüketiciye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

İngiltere’den Sonra Türkiye’deki Zincir Mağazalara Girmeyi Hedefliyoruz

Perakende zincirlerinin yerli marka olması sebebiyle kendilerinden uzak durduğunu ve görüşmelerde anormal kâr marjları talep ettiğini belirten Sinoz Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Çörekçi, “Türkiye’deki perakende zincirleri yerli marka olması sebebiyle yüzde 120 gibi yüksek kâr marjı talep ediyorlar.

İngiltere’de onlarca mağazaya giriyoruz. Hollanda’da Avrupa ofisimiz açıldı. İngiltere, Almanya ve İsviçre’de bayilik anlaşmaları yapmak üzereyiz. Bizim yakın dönemki hedeflerimizden biri de Türkiye’deki zincir mağazalara girmek olduğu için görüşmelerde bulunuyoruz” dedi. Çörekçi sözlerine şöyle devam etti: “28 Avrupa ülkesinde markamızı tescil ettirdik. Avrupa ülkelerinin yanı sıra Fas ve Libya ile görüşüyoruz. Fas’a argan yağlı duş jeli satacağız. Argan yağını ordan alıp katma değerli ürün olarak göndereceğiz. Sinoz’u dünya markası yapmayı hedefliyoruz.”

Kaynak : haberler.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.