Yetişkinlerde Besin Alerjisi: Yaygın Olarak Önemli Farklılıklar ve Avrupa Genelindeki Sebebiyet Veren Gıdalar

Yetişkinlerde Besin Alerjisi: Yaygın Olarak Önemli Farklılıklar ve Avrupa Genelindeki Sebebiyet Veren Gıdalar

Toplum  temelinde yapılan EuroPrevall anketlerine göre, Avrupa genelinde erişkinlerde kendi kendine açığa çıkan  gıda alerjisi (FA) genellenirse , herhangi bir gıdada% 2 ile% 37 arasında, seçilen 24 gıdada% 1 ile% 19 arasında değişmektedir.

Amaç

Avrupa yetişkin kesimde  muhtemel FA (semptomlar artı spesifik IgE duyarlılığı) ve bağışıklığı teyiy edilmiş  teyit edilmiş FA yaygınlığının , semptomlar ve nedensel gıdalarla ölçüsünde  belirlenmesi.

Yöntemler

EuroPrevall projesinin I. aşamasında, 8 Avrupa merkezindeki genel yetişkin nüfusun gelişigüzel uygulanan  bir tarama anketi gönderildi. II. Aşama, önceden belirlenmiş genel gıda maddelerine verilen tepkilere ve spesifik IgE seviyelerinin ölçülmesine yönelik kapsamlı bir anket formundan oluşuyordu. Cevap vermeyenlerkişiler için  eksik semptom ve seroloji bilgisi  tahmini için çoklu değerlendirme de yapıldı. Son aşamada ise , çift-etkisiz  plasebo kontrollü yiyecek mücadelesi için muhtemel FA’li denekler davet edildi.

Atina, Reykjavik, Utrecht, Lodz, Madrid ve Zürih’teki yetişkinlerde muhtemel FA yaygınlığı sırasıyla% 0.3,% 1.4,% 2.1,% 2.8,% 3.3 ve% 5.6 idi. Oral alerji semptomları en sık (% 81,6), bunu cilt semptomları (% 38,2) ve rinokonjonktivit (% 29,5) izlemiştir. Fındık, şeftali ve elma, Lodz, Utrecht ve Zürih’te en yaygın etken gıdalardı. Şeftali ayrıca Atina ve Madrid’deki ilk 3 sebep olan  gıdalar  arasındaydı. Karides ve balık alerjileri Madrid ve Reykjavik’te oldukça yaygındı. Yapılan 55 gıda saptamalarından % 72,8’i olumlu olarak sınıflandırılmıştır.

Sonuçlar

FA, Avrupa genelinde yaygın olan  ve sebep  olan gıdalarda önemli coğrafi değişiklikler göstermektedir. Mümkün olabilen  FA, bildirilen FA’den daha az yaygın olmasına rağmen, genelde  Avrupa’nın bazı bölgelerinde hala% 6’ya ulaşmaktadır.

Kaynak: sciencedirect.com

Okumanızı Öneriyoruz

Süper Kapasitörler ve Piller: Gerilim Dolu Bir Karşılaşma!

Grafen Hibrit Malzeme İle Verimli Süper Kapasitörler Elde Edilebilir Münih Teknik Üniversitesi İnorganik ve Metal-Organik …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: