Yüzeyleri Hidrojen Peroksit Bazlı Dezenfektanlarla Temizlemek İç Mekanın Havasını Kirletebilir

Yüzeyleri Hidrojen Peroksit Bazlı Dezenfektanlarla Temizlemek İç Mekanın Havasını Kirletebilir

Saskatchewan Üniversitesi (USask) liderliğinde yürütülen bir araştırmaya göre, yüzeylerin hidrojen peroksit bazlı dezenfektanlarla temizlenmesi hava kirliliği ve sağlık riski oluşturma potansiyeli göstermekte.

Araştırma ekibi, piyasada satılan hidrojen peroksit bazlı bir dezenfektanla zeminin temizlenmesinin havadaki hidrojen peroksit seviyesini milyarda 600 partikülün üzerine çıkardığını buldu, bu rakam bu kimyasala sekiz saatten fazla maruz kalındığında izin verilen maksimum seviyenin yaklaşık yüzde 60’ı ve havada doğal olarak oluşan seviyenin 600 katı. Araştırma sonuçları, Çevre Bilimi ve Teknolojisi dergisinde yeni yayınlandı. 

USask kimya araştırmacısı, çalışmanın kıdemli yazarı ve Kanada Çevre Analitik Kimyası Araştırma Başkanı Tara Kahan diyor ki “Yüzeyleri yıkadığınız zaman, soluduğunuz havayı da değiştirmiş oluyorsunuz. Kötü iç mekan hava kalitesi, astım gibi solunum sorunları ile bağlantılıdır.”

ABD Hastalık Kontrol Merkezinin aktarımına göre, aşırı miktarda hidrojen peroksite maruz kalmak solunum, cilt ve göz tahrişine yol açabilir. 

COVID-19 salgını, hidrojen peroksit içeren çamaşır suyu türevleri de dahil olmak üzere temizlik ürünlerinin her çeşidine talebin artmasına sebep oldu.

“Pandeminin başlangıcında, bu konu başlığına dair bir araştırma yapmamıştık çünkü hidrojen peroksit stokları tükenmişti” diyor Kahan. 

Syracuse Üniversitesi, Toronto York Üniversitesi ve İngiltere York Üniversitesi’nden araştırmacıları da içeren Kahan’ın ekibi, simülasyon oda ortamındaki vinil zemine yüzde 0,88 hidrojen peroksit içeren dezenfektan sıktı ve ya hemen ya da 1 saat kadar ıslak bıraktıktan sonra kağıt havluyla silerek kuruladı. Ekip sonrasında havayı insan kafası yüksekliğinde test etti.

“Asıl riskte olanlar hademeler ve ev temizlikçileri gibi bu kimyasala sürekli maruz kalan insanlar.” diyor Kahan. “Zemini yıkadık ve orta seviyede ölçümler topladık – konsantrasyonlar zeminde veya mutfak tezgahı seviyesinde daha da güçlü olacak.” 

Kahan, dezenfekte edilmiş yüzeylerle daha çok temasta olan çocuklar ve evcil hayvanlar üzerindeki etkinin henüz bilinmediğini bildirdi. 

Kanada Sağlık tarafından onaylanmış, SARS-CoV-2’ye karşı etkili olduğu kabul edilmiş dezenfektanların yüzde 10’undan fazlası aktif bileşen olarak hidrojen peroksit kullanmaktadır. Aktif bileşen olarak hidrojen peroksit içeren toplam 168 dezenfekte ürünü Kanada’da onaylanmış ve pazarlanmıştır. 

Kahan, evinizi dezenfekte ederken riskleri azaltmanın birkaç yolu olduğunu söylüyor: 

  • Dezenfektan yerine sabun ve su kullanmayı dikkate alın. Sabun ve suyun COVID-19’a neden olan virüsü öldürdüğü bilinmektedir. 
  • Bir pencere açmayı, aspiratör kullanmayı veya merkezi hava sisteminizi çalıştırmayı dikkate alın. Havalandırma, havada dolaşan kirletici madde seviyelerini önemli bir ölçüde azaltabilir ve virüsü taşıyabilen partikülleri uzaklaştırmanın en etkili yöntemlerinden biridir. 
  • Kahan’ın değindiği gibi, hidrojen peroksit bazlı dezenfektanları çamaşır suyuna tercih edin, “Hidrojen peroksit hala çamaşır suyundan potansiyel olarak çok daha az zararlıdır.” 

CRC (Canada Research Chairs) programı ve Alfred P. Sloan Vakfı tarafından finanse edilen Kahan’ın ekibi -erkek egemen eğiliminde olan bir disiplinde çoğunluk kadınlardan oluşuyor-, şu anda deneyi Saskatoon’da bir ev ve apartman dairesinde tekrarlayarak yüksek sayıların meydana gelip gelmediğini tespit ediyorlar ve  gerçek bir dünya ortamında kimyasala maruz kalmanın risklerini azaltmanın pratik yollarını bulmaya çalışıyorlar.

Kaynak: news-medical.net

606 Kez Okundu

Kardelen Uzundağ

2017 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya bölümünü kazandım. Şu an 3. sınıf kimya öğrencisiyim. Kimyaya olan ilgim alanın çok geniş olması ve aradığım bir çok soruya cevap bulmamla başladı. İlaç kimyası, organik kimya, kozmetik kimyası, biyokimya başta olmak üzere kimyanın tüm alanlarına karşı merakım var. İnovatif Kimya Dergisi'ne kimya ile ilgili güncel haberleri takip etmek ve bunu diğer insanlara aktarmak amacıyla katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!