Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Araştırmacılar Sentetik Protein Kafesleri Üzerinde Çalışıyorlar

Araştırmacılar Sentetik Protein Kafesleri Üzerinde Çalışıyorlar

arastirmacilar sentetik protein kafesleri uzerinde calisiyorlar - Araştırmacılar Sentetik Protein Kafesleri Üzerinde Çalışıyorlar

Şekil 1.Küresel kabuklarda protein yapı taşlarının sarmalanması.

Bristol Üniversitesi’nden matematikçiler, teorik fizikçiler, kimyagerler ve biyokimyacılardan oluşan multidisipliner bir ekip, protein yapılarının protein kafeslerine kendi kendine monte edilmesini nanoteknoloji ve sentetik biyolojide olası uygulamalarla birlikte incelemek için biraraya geldi.

Araştırma; Profesör Tanniemola Liverpool, Matematik Okulu’ndan Noah Linden, Kimya ve Biyokimya Okullarından Prof. Dr. Dek Woolfson tarafından yürütülmekte ve sentetik protein kafesleri üzerine Prof. Woolfson’un laboratuvarında gerçekleştirilen daha önceki araştırmalar üzerine kurulmuştur. Ekibin bulguları kendi kendine monte edilen kafeslerin düzenliliğini anlamaya ışık tutuyor ve potansiyel olarak kendi kendine montaj için protein tasarımında yeni yaklaşımlara yol açabilir ve yeni deneysel yöntemler geliştirebilir.

Araştırmaya ilişkin olarak, öncü yazar; Dr Majid Mosayebi, Matematik Okulu’nda Teorik Biyofizikte Doktora Sonrası Araştırma Görevlisi olarak şunları söyledi:

“İnsan yapımı yapıların mikroskobik ölçeklerde tasarımı ve inşası, modern nanoteknolojinin ana hedeflerinden biridir. Doğadan ilham alınarak, sentetik biyolojik yapı taşları yakın zamanda yarı küresel kabuklara veya kafeslere kendi kendine monte edilecek şekilde tasarlanmıştır.”

arastirmacilar sentetik protein kafesleri uzerinde calisiyorlar 1 - Araştırmacılar Sentetik Protein Kafesleri Üzerinde Çalışıyorlar

Şekil 2. Sol panel, sağ paneldeki düzensiz sarmalanma ile karşılaştırıldığında, bir icosahedral düzenleme gösterir.

“Pek çok doğal protein yapı taşı, çok simetrik sıralı kabuklara (örn. virüslere) kendi kendine monte ederken, çalışmamız, şaşırtıcı bir şekilde, sentetik protein yapı bloklarında az miktarda (kaçınılmaz) esnekliğin bile karmaşık düzensiz konfigürasyonlara yol açtığını göstermektedir.”

“Çalışmalarımız, kafesin simetrisinin protein yapı taşlarının esnekliği ne kadar sağlamdır üzerine odaklanmaktadır. Çalışmalarımız, bu kafeslerdeki kendi kendine montaj mekanizmalarına ışık tutar; materyal biliminde ve sentetik biyolojide, metamalzemelerin imalatı, hedefli ilaç sunumu, aşı tasarımı ve nanoreaktörler gibi yaygın uygulamaları olabilir.”

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Melis Yağmur Akgünlü - Araştırmacılar Sentetik Protein Kafesleri Üzerinde Çalışıyorlar

Hakkında Melis Yağmur Akgünlü

1993 yılında İskenderun’da doğdu. 2011 yılında İbni Sina Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini 2016 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Lisans eğitimi sırasında bitirme proje konusu henüz çalışılmamış bir alanda olması sebebiyle iyi sonuçlar alarak bu konu hakkındaki çalışmaları makale haline getirilmiştir. Makale konusu ‘Photocatalytic activies of doped ZIF-8 Nanocrystals’ hakkındadır. Bu çalışmalarını devam ettirebilmek için mezun olduktan hemen sonra Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nde Yükseklisans eğitimi almaya başladı. Bilimsel alandaki gelişmeleri takip etmek ve ilgi duyanların bilgi sahibi olması amacıyla İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri editörü olarak çalışmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

genomunuz gercekten size mi ait dnanin kamusal ve adli degeri 310x165 - Genomunuz Gerçekten Size mi Ait? DNA'nın Kamusal ve Adli Değeri

Genomunuz Gerçekten Size mi Ait? DNA’nın Kamusal ve Adli Değeri

 Fotoğraf : Defin sırasında tanımlanamayan kadınlar ‘Jane Doe’ olarak adlandırılır. DNA’nın çoğaltılması, dizilmesi ve eşleştirilmesi için …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com