Anasayfa / Bilim İnsanları / Arthur Aikin

Arthur Aikin

arthur aikin - Arthur Aikin

İngiliz kimyager, mineralojist ve bilim yazarı olan Arthur Aikin Kimyasal Topluluğun (Royal Society of Chemistry) kurucu üyesiydi. ( Londra Linnean Topluluğu ve Londra Jeoloji Derneği üyesi). İlk olarak 1841 yılında sayman oldu ve daha sonra topluluğun ikinci başkanı görevini üstlendi.

Aikin Warrington, Lancashire’de ünlü edebiyatçıları bulunduran bir ailede dünyaya geldi. Bunlardan en tanınmışı, şiir, denemeler ve erken çocuk edebiyatı yazarı olan Anna Letitia Barbauld idi. Babası olan Dr. John Aikin tıp doktoru, tarihçi ve aynı zamanda yazardı. John olarak bilinen büyükbabası Warrington Akademsi ile de yakından bağlantılı olan Unitarian bir bilim adamı ve teolojik öğretmendi. Kız kardeşi Lucy de tarih yazarı idi.

Aikin Hackney’deki Yeni Kolej’de Joseph Priestley Üniversitesi’nde kimya okudu, ayrıca fen bilimleri uygulamalarına dikkat etti. Kısa süreliğine Birlik Bakanı olarak görev yapmıştır. Otuz iki yıl boyunca Guy’s Hospital’da kimya dersi vermiştir. 1801 yılında British Mineralogical Society’nin başkanı oldu. 1803 – 1808 yılları arasında dergi editörlüğü yapmıştır. 1805 yılında Aikin London Institution’un sahibi oldu. 1807’de Londra Jeoloji Derneği’nin kurucularından biriydi ve 1812 – 1817’de onursal sekreter olarak görev yaptı, ayrıca 1813-1814 yıllarında ders verdi. Mineraloji el kitabı 1814’te yayınlandı. 1841’de Londra Kimya Derneği’nin kurucusu oldu, ilk haznedarlığını ve 1843-1845 yıllarında ikinci başkanlığını yürüttü.

Ingiliz mineraloji topluluğu, Londra Enstitüsü ve Jeoloji Derneği ile yaptığı çalışmaların dışında kendisini desteklemek için Guy’s Hospital’daki öğrencileri için çalıştı. Yazı ve gazetecilik işi yabancı bilimsel haberleri daha geniş İngiliz kamuoyuna tanıtmak için kullanışlıydı. Ayrıca Linnean Society üyesiydi ve 1820’de İnşaat Mühendisleri Enstitüsüne katıldı.

Aikin’in kendisine sağlam bir yargı adamı ve geniş bir bilgi birikimi olduğundan çok saygı duyuldu. Aikin hiç evlenmedi ve 1854’te Londra, Hoxton’da öldü.

Yayınları

  • Journal of a Tour through North Wales and Part of Shropshire with Observations in Mineralogy and Other Branches of Natural History(London, 1797)
  • A Manual of Mineralogy (1814; ed. 2, 1815)
  • A Dictionary of Chemistry and Mineralogy (with his brother C. R. Aikin), 2 vols. (London, 1807, 1814).

Ayrıca For Reese’s Cyclopædia için Kimya Jeoloji ve Mineraloji ile ilgili makaleler yazdı, ancak konuları bilinmiyor.

Yorumlar
Gizem Öztürk - Arthur Aikin

Hakkında Gizem Öztürk

1991 yılında Ankara'da doğdum.Alparslan Anadolu Lisesi'ni bitirdikten sonra 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü'nü kazandım. Stajımı Polis Kriminal Laboratuvaları'nda gerçekleştirdim. Mezun olduktan sonra Ankara'da bir kimya laboratuvarında görev aldım şu an Ankara'da özel bir hastanede çalışmaktayım. İlaçlar, klinik eczacılıkta kimya, çevre koşulları testleri,polimer kimya daha yakından ilgilendiğim alanlar. Kimya haricinde ilgilendiğim şeylerin başında edebiyat var, bulduğum her şeyi okurum. Spor yaparım, müze ve sergileri gezmeyi severim. Eğitim hayatım bittikten sonra kimyayı sadece çalışma alanım ile sınırlamayıp büyük bir ilgiyle her yerde okudum, dinledim, araştırdım. Bu hevesin sonucunda İnovatif Kimya Dergisi ile tanıştım ve severek katkıda bulunmaya başladım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

karl fischer 310x165 - Karl Fischer

Karl Fischer

PDF OLARAK İNDİR Karl Fischer (24 Mart 1901 – 16 Nisan 1958) Alman kimyagerdir. 1935’te …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com