Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Bilim İnsanları Yaşlanma Karşıtı İlaç Geliştirdi

Bilim İnsanları Yaşlanma Karşıtı İlaç Geliştirdi

bilim insanlari yaslanma karsiti ilac gelistirdi - Bilim İnsanları Yaşlanma Karşıtı İlaç Geliştirdi

MedicalXpress’in haberine göre, İngiliz bilim insanları, mitokondriyada yaşlanma sürecini yavaşlatmayı sağlayan bir ilaç geliştirdiler.

Exeter Üniversitesi uzmanları, AP39, AP123 ve RT01’in yeni bileşiklerinin laboratuar testlerini yaparak, bunları kan damarlarının iç yüzeyini kaplayan endotelyal hücreler üzerinde test ettiler.

Araştırmanın sonucunda, bilim insanları, dokuların yaşlanmasını yavaşlatarak, bölünemeyen ‘yaşlı’ hücrelerin sayısını yüzde 50 oranında azalttılar.

Etkinin, AP39, AP123 ve RT01 bileşiklerinin mitokondri hidrojen sülfit verdiğini, eski ve hasarlı hücrelerin daha uzun süre işleyen ve yaşlanma süreçlerini yavaşlatmak için gerekli enerjiyi üretmesine yardımcı olmasından dolayı elde edildiğine dikkat çekildi.

Bu bileşiklere sahip ilaçların sadece ömrü uzatmakla kalmayıp, aynı zamanda kalitesini de arttıracağını vurgulayan bilim insanları, bununla birlikte mitokondriya üzerindeki bu etkinin kalp krizi ve felç riskini azaltacağını da belirtti.

Kaynak : haber7.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

havadaki karbondioksidi emerek katilasan sentetik malzeme gelistirildi 310x165 - Havadaki Karbondioksidi Emerek Katılaşan Sentetik Malzeme Geliştirildi

Havadaki Karbondioksidi Emerek Katılaşan Sentetik Malzeme Geliştirildi

Bilim insanları, havadaki karbondioksidi absorbe ederek dayanaklı katı malzemeye dönüşen jel özellikli sentetik malzeme geliştirdi. …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com