Ernest Solvay

ernest solvay - Ernest Solvay

Belçika doğumlu Ernest Solvay, soda külü yani sodyum karbonat üretimi için geliştirdiği amonyak-soda prosesi ile tanınır.

Solvay, yerel okullarda eğitim görmesine rağmen genç yaştan itibaren kimya ve elektrik ile ilgilendi. Solvay’in ailesi de endüstriyel kimya alanında çalışmalar yürüten bir aileydi. Solvay, yirmili yaşlarından itibaren babasının yanında tuz üretim işlerinde çalışmaya başladı. Daha sonra amcasının yanında ticari gaz işleriyle uğraştı. Amcasının yanında çalışmasına başlamasından itibaren de onu ünlü yapacak olan dönüştürme prosesleri için çalışmalarına başladı.

1811 yılından itibaren amonyak-soda prosesinin çalışma koşulları biliniyordu ancak büyük ölçekli ticari uygulama ve üretim yapılmasının önünde endüstriyel engeller bulunmaktaydı. Soda tepkimesinin elli yıldır biliniyor olduğundan habersiz olan Solvay, kendi adını taşıyan Solvay karbonlama kulesi sayesinde büyük ölçekli ticari uygulamaların önündeki engelleri ortadan kaldırdı. Solvay karbonlama kulesinde amonyak-soda çözeltisi karbondioksit ile karıştırılırdı. Solvay ve kardeşi Alfred, 1861 yılında kendi şirketlerini kurdular ve 1863 yılında bir fabrika inşa ettiler. Bu fabrika 1865 yılında üretime başladı ve 1890 yılında Solvay, Avrupa, Rusya ve Amerika’da yeni şirketlerini kurdu. Solvay’in yöntemi, Avrupa’nın büyük bir bölümünde ve başka yerlerde yavaş yavaş benimsendi. Solvay’in prosesi, 1820’lerden beri yaygın olarak kullanılan tuzun sodyum karbonat haline dönüştürülmesi için kullanılan Leblanc prosesine tamamlayıcı nitelikteydi.

Solvay’in prosesinin başarısı ona büyük bir servet kazandırdı. Bu servet sayesinde kimya, fizik ve sosyoloji gibi alanlarda çeşitli uluslararası bilimsel araştırma enstitüleri kuruldu aynı zamanda hayırsever amaçlar da bu servet ile karşılandı. Ernest Solvay, 26 Mayıs 1922’de Brüksel’de hayata veda etmiştir.

Fizikteki Solvay konferansları, kuantum mekaniği ve atomik yapı üzerine kuramların gelişimindeki etkisi özellikle dikkat çekmiştir. Katılımcıların isimleri bu konferansların önemine ve ciddiyetine kanıt niteliğindedir. Örneğin, 1928’deki fizik kongresinde Bragg, de Broglie, Bohr, Bom, Heisenberg ve SchrÖdinger gibi isimler yer almıştır.

Yorumlar
Hazal Öztan - Ernest Solvay

Hakkında Hazal Öztan

1994 Ankara doğumluyum. 2012 yılında Dr.Şerafettin Tombuloğlu Anadolu Lisesi'nden mezun oldum. Aynı yıl Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazandım. 2015 yılında Devlet Su İşleri Araştırma ve Kalite Kontrol Dairesi Başkanlığı'nda ve 2016 yılında Uzman Kataforez Metal Yüzey Kaplama'da stajlarımı yaptım. 2016- 2017 eğitim döneminde ''Baryum Sülfat'tan Baryum Sülfür Eldesi Üzerinde Sıcaklığın Etkisi'' konusu üzerinde çalışarak 2017 Haziran ayında lisans bitirme tezimi sundum ve lisans derecemi tamamladım. Mühendislikteki gelişmeleri ve kimya sektörü ile ilgili yayınları ilgi ile takip etmekteyim. Girişimciliğimi arttırmak ve öğrenirken öğretmek için İnovatif Kimya Dergisi ekibine katıldım.Gönüllü olarak bilim insanları kısmında ingilizce çeviri yapmaktayım.Akademik hayatıma proses güvenliği ve yapı kimyasalları-malzemeleri üzerinde devam etmek istiyorum.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

frederic swarts 310x165 - Frédéric Swarts

Frédéric Swarts

Hayatı Frédéric Swarts, Brüksel yakınlarındaki Ixelles’de doğdu. Babası Theodore, Ghent Üniversitesi’nde Yardımcısı idi. Swartes, 1883’te …

Bir Cevap Yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com