Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Moleküler Kutu (4-Piridin) Kimyacıları Şaşırttı

Moleküler Kutu (4-Piridin) Kimyacıları Şaşırttı

molekuler kutu 4 piridin kimyacilari sasirtti - Moleküler Kutu (4-Piridin) Kimyacıları Şaşırttı

Makrosiklonların yeni ailesinden ilki olan pillar[4]piridinyum’ un tanıtılması.

Polonyalı bilim insanları bugüne kadarki en sıkı çok yüklü makrosiklonu ürettiler. Pillar[4]piridinyum, nitrojenleri ve para karbon atomları arasında  metilen köprüleri olan dört pirilidil biriminden oluşan siklik tetramerdir. Dört yüklü molekül, çok simetrik ve inanılmaz gergin bir yapıya sahiptir. Bu yapı katyonik makrosiklinlerin yeni bir sınıfını yani pillar[4] piridinyumlarını temsil eder.

Volodymry Sashuk ve Polonya Bilimler Akademisi’nde ki meslektaşları, bu alışılmadık yapıyı, 4- (bromometil)piridin hidrobirimidinin bazik koşullar altında ve amonyum heksaflorofosfat varlığında ki yoğunlaşma reaksiyonundan yaptılar. Başlangıçta yalnızca siklik bir pentamer veya hekzamer yapı oluşması bekleniyordu ama tepkime ürünü büyük bir sürpriz oldu.

Benzer reaksiyonlar üzerine yapılan önceki çalışmalar sadece liner (doğrusal) ürünler verdi. Kalıp (şablon) gibi davranan amonyum heksaflorofosfatın eklenmesi çok önemlidir. X ışını tek kristal diferaksiyonu analizi, elektrostatik bir ilişki ile hekzaflorofosfat iyonlarını ve makrosiklonu bir arada tutan muhteşem bir uyum gösterdi.

Pillar[4]piridinyumun elektron eksikliği olan boşluğu sudaki florürü tanır. Araştırmacılar, daha geniş pillar[n]piridinlerinin, elektron zengini moleküller için kullanışlı reseptörler olabileceğini önermektedir böylece negatif yük geçişi yoluyla oluşan reaksiyonları katalize edebilirler.

Kaynak : chemistryworld.com

Yorumlar
Mehdi Koşaca - Moleküler Kutu (4-Piridin) Kimyacıları Şaşırttı

Hakkında Mehdi Koşaca

4 Mart 1996 İstanbul doğumluyum lisede kimyaya ve biyolojiye olan merâkımdan dolayi moleküler biyoloji ve genetik okumaya karar verdim canakkale on sekiz Mart üniversitesinde bir yıllık zorunlu İngilizce eğitimini tamamlayıp bölüm derslerine başladım şu an ikinci sınıf öğrencisiyim. 2017 yazında üniversitemizin araştırma laboratuvarında hocamın TÜBİTAK projesi olan yeni Endo -ß -N asetilglukozaminadaz enzimi kullanarak üretilen ilk seçici probiyotik kaynağı olan glikanlar projesinde görev aldım. Özellikle telomerler olmak üzere kök hücre, kanser genetiği ve epigenetik alanlarinda son yaşanan gelişmeleri takip etmekle birlikte bilimde daha geniş alanlari araştırmak ve İngilizcemi de geliştirmek adına şu anda İnovaktif kimya dergisinde haber cevirmenligi yapıyorum.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yenilenebilir bir geri donusum programi 310x165 - Yenilenebilir Bir Geri Dönüşüm Programı

Yenilenebilir Bir Geri Dönüşüm Programı

Fotoğraf : Yarı iletken kazanım, First Solar, kadmiyum tellürit yarı iletkenini eski panellerin cam ve polimer tabakalarından …

Bir Cevap Yazın

WP LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com