Brezilya’nın Asbest Yasağı ABD’nin İthalatını Olumsuz Etkiliyor

Brezilya'nın Asbest Yasağı ABD'nin İthalatını Olumsuz Etkiliyor

ABD’nin klor-alkali endüstrisi, Brezilya Yüksek Federal Mahkemesinin Brezilya’daki asbest madenciliğini, kullanımını ve ticarileştirilmesini yasaklandığı 29 Kasım kararından olumsuz etkileniyor. 2016 yılında ABD’de kullanılan asbestin yaklaşık% 95’i Brezilya’dan ithal edildi, geriye kalan kısmı ise Rusya’dan geldi. ABD Jeoloji Araştırması’nın tahminlerine göre, klor-alkali endüstrisi, ithal edilen materyalin hemen hemen tümünü -yaklaşık 340 metrik tonu- kullandı.

ABD’nin klor-alkali endüstrisinin büyük kısmı hala klor üretmek için asbest diyafram kullanmaktadır. Artık endüstri bu diyaframları ortadan kaldırıyor ve onları daha pahalı iyon-değişim membranlarla değiştiriyor, ancak henüz şirketlerin tamamı bu değişimi gerçekleştiremedi.

Bazı kongre üyeleri Rusya’nın, ABD’nin yegâne asbest tedarikçisi olması konusunda endişelerini yüksek sesle dile getiriyor. New Jersey eyaletinin Demokrat kongre üyesi Frank Pallone (D-NJ), Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi’nin alt komisyonunda düzenlediği 7 Aralık’taki toplantısında “Çevre Koruma Ajansı bilinen bir kanserojen olan asbestin endüstriyel kullanımına izin vermeye devam ederek Rus madenciliğini Amerikan işçilerinin canı pahasına koruyor” dedi.

Pallone ve diğer Demokratlar, Çevre Koruma Ajansını (EPA) ABD’de asbest kullanımını yasaklamak için revize Zehirli Maddeler Kontrol Yasası uyarınca yeni yetkilerini kullanmaya çağırıyor.

Çevre Koruma Ajansı (EPA), haziran ayında yeni geliştirilen bir risk değerlendirmesi kapsamında asbest üretimini, işlemesini ve dağıtımını değerlendireceğini açıkladı. New Jersey eyaletinin Demokrat kongre üyesi Frank Pallone (D-NJ), Çevre Koruma Ajansı (EPA) Yöneticisi Scott Pruitt’e ajansın mineralin kullanımını ve bertarafını da neden dikkate almadığını sordu.

New Jersey eyaletinin Demokrat kongre üyesi Frank Pallone (D-NJ), “Asbest kullanımı ve bertaraf edilmesi asbestten kaynaklanan ana risk kaynağı. Bu şeyleri görmezden gelirseniz, işçiler ve sıradan Amerikalılar için riskleri yakalayamayan ve benim fikrime göre bilimsel olarak geçerli olmayacak ve halk sağlığı için koruyucu olmayacak bir risk değerlendirmesi üreteceksiniz.” dedi. Çevre Koruma Ajansı (EPA) Yöneticisi Scott Pruitt, asbestin ‘dikkate alınması gereken çok önemli bir faktör’ olduğunu kabul etti.

Bir sivil toplum kuruluşu olan Asbest Hastalıkları Bilinçlendirme Örgütü (ADAO), Brezilya’daki mahkeme kararını memnuniyetle karşılıyor. ADAO kurucularından Linda Reinstein, “Bu karar, asbestin güvenli ya da kontrollü kullanımı olmadığını doğrulayan bir açıklama çağrısı” diyor. “Asbest ithalatını ve kullanımını şüphesiz etkileyecektir” diye de ekliyor.

Kaynak : acs.org

Okumanızı Öneriyoruz

Bilim İnsanları Atık Pilleri Yenisine Dönüştürmek İçin Meyve Kabuğunu Kullanıyor

Singapur’daki Nanyang Technological University lideliğindeki bilim insanları yeni piller oluşturmak için kullanılmış lityum iyon pillerden …