Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Nesli Tükenmekte Olan Türlerin Üreme Ortamlarını Tespit Etmek için e-DNA Kullanımı

Nesli Tükenmekte Olan Türlerin Üreme Ortamlarını Tespit Etmek için e-DNA Kullanımı

nesli tukenmekte olan turlerin ureme ortamlarini tespit etmek icin e dna kullanimi - Nesli Tükenmekte Olan Türlerin Üreme Ortamlarını Tespit Etmek için e-DNA Kullanımı

a) Ele geçirilmiş Acheilognathus typus türü. Yukarıdaki uzamış yumurta kanalıyla dişi. Alttaki çiftleşme döneminde olan berrak renkli erkek. (b) çift kabuklunun içindeki A. Typus yumurtaları. Kobe Üniversitesi

Japon araştırmacılar, Japonya’nın Akita Prefecture bögesinde ki Omono nehrinin ana kolunda yaşayan nesli tükenme tehlikesi altında olan balık türü “Acheilognathus typus”un üreme alanını, geleneksel örnek toplama yöntemleriyle birlikte geniş kapsamlı eDNA kullanarak tespit etti. Bulgular “The Nature Of Science” dergisinin online sürümünde 14 Kasım tarihinde yayımlandı.

Su organizmalarının incelenmesi uzun ve zahmetli bir iştir ve ayrıca geniş bir alanı kapsaması da yüksek maliyetleri beraberinde getirir. Çevresel DNA (eDNA) analizleri bu konuya bir çözüm sunar. Su depoları, göller ve nehirler gibi su altı ortamlarında yaşayan organizmaların yüzünden, derisinden veya herhangi bir vücut parçasından ayrışarak suda süzülen DNA parçalarını bulabiliriz. eDNA analizleri A. Typus gibi düşük popülasyon yoğunluklarına sahip olduğundan doğrudan geleneksel araştırma yöntemleri ile alanlarının bulunması zor, nadir türlere özellikle etki eder. Bu çalışma da araştırma ekibi Japonya, Akita Prefecture’da ki Omono nehrinde yaşayan A. Typus’un yeni üreme hatibatlarını bulmak için geniş kapsamlı bir eDNA araştırması ardından da geleneksel örnek toplaması gerçekleştirdi.

Ekip 2016 Ağustos’ta 3 gün oyunca Omono nehrinin 112 kilometresini çevreleyen 99 bölgeden su yüzeyinden örnekler aldı ve bunlardan eDNA çıkarttı. Ekip A. Typus’u saptayan özel bir sistem kullanarak DNA ölçümünü yaptı. Bundan sonra eDNA’nın tespit edildiği yerlere sabit ağlar ve şişe kapanlar yerleştirdi ve yetişkin balıkların varlığını doğruladılar. Ekip ayrıca A. Typus’un yumurtalarını bıraktıkları yerde bunların yetiştiğini tespit etmek için çift kabuklular da kullanmışlardır.

A typus eDNA, Omono nehrinin incelenen 99 bölgesinden sadece 2 yerinde bulundu ve bu yerlerden birinde ekip bir dişi ve bir erkek örneği ele geçirdi. Aynı yerde çift kabukluların içinde A. Typus yumurtaları bulundu böylece orayı A. Typus üreme bölgesi olarak tanımlayabilmede başarılı oldular.

Bu bulgular nadir bulunan türlerin habitatlarını ve üreme alanlarının belirlenmesinde eDNA analizi ve geleneksel toplama yöntemlerinin birlikte kullanılmasını , maliyet ve güvenilirlik bakımından son derece etkili olduğunu göstermektedir. Yöntemler birbirini tamamlar. Örnek toplama türlerin teyit edilmesi için çok güvenilirken, eDNA yöntemi geniş alanların incelenmesine uygundur. Bu yöntem kombinasyonu daha fazla üreme alanları bulup koruma alanları kurarak bu türün korunmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda, düşük bir nüfus yoğunluğuna sahip diğer nadir ve nesli tükenmekte olan türler için geniş bir alana yayılma şansı verebilir.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Mehdi Koşaca - Nesli Tükenmekte Olan Türlerin Üreme Ortamlarını Tespit Etmek için e-DNA Kullanımı

Hakkında Mehdi Koşaca

4 Mart 1996 İstanbul doğumluyum lisede kimyaya ve biyolojiye olan merâkımdan dolayi moleküler biyoloji ve genetik okumaya karar verdim canakkale on sekiz Mart üniversitesinde bir yıllık zorunlu İngilizce eğitimini tamamlayıp bölüm derslerine başladım şu an ikinci sınıf öğrencisiyim. 2017 yazında üniversitemizin araştırma laboratuvarında hocamın TÜBİTAK projesi olan yeni Endo -ß -N asetilglukozaminadaz enzimi kullanarak üretilen ilk seçici probiyotik kaynağı olan glikanlar projesinde görev aldım. Özellikle telomerler olmak üzere kök hücre, kanser genetiği ve epigenetik alanlarinda son yaşanan gelişmeleri takip etmekle birlikte bilimde daha geniş alanlari araştırmak ve İngilizcemi de geliştirmek adına şu anda İnovaktif kimya dergisinde haber cevirmenligi yapıyorum.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yenilenebilir bir geri donusum programi 310x165 - Yenilenebilir Bir Geri Dönüşüm Programı

Yenilenebilir Bir Geri Dönüşüm Programı

Fotoğraf : Yarı iletken kazanım, First Solar, kadmiyum tellürit yarı iletkenini eski panellerin cam ve polimer tabakalarından …

Bir Cevap Yazın

WP LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com