Piero Baglioni

piero baglioni - Piero Baglioni

Piero Baglioni, 1952 yılı Florensa doğumlu İtalyan kimyager. Günümüzde, Florensa Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapmaktadır. Baglioni, organik ve inorganik kolloidler alanında bir çok gelişmeye imza atmıştır. Ayrıca, iki yüz elliden fazla yayının yazarı olması yanı sıra uluslararası dergilerde yayınları vardır. On altı ayrı patentin sahibidir. Bu patentler:

-Yüksek konsantrasyonda parçacık halinde süspansiyonların hazırlanması,

-Tümörlerin tedavisi ve fotodinamik tanısı,

-Tekstil sanayi atıkları için yeni bir prosesin kurulması -Bioham petrolden emülsiyon üretimi ,-Alev püskürtme yoluyla nanopartiküllerin ve yeni nano-kaplamaların üretimi,-Homojen ve heterojen çözeltilerin kullanılması  Baglioni şu anda Floransa Üniversitesi Kimya Bölümü’nde Fizikokimya profesörü ve Disperse Sistemleri ve Arayüzleri Fiziksel Kimyası öğretim üyesidir. Houston Üniversitesi Kimya Bölümü, Weizmann Enstitüsü, Collège de France ve M.I.T gibi çeşitli laboratuvarlar tarafından ziyaretçi / Profesör olarak atanmıştır. NanoSistemler Ulusal Konsorsiyumu’nun (CSGI) direktörü, çeşitli uluslararası dergilerin ve uluslararası organizasyonların yayın hakemidir (European Science Foundation (ESF),  National Science Foundation (NSF)). Birçok ulusal-uluslararası kurumun ve endüstrinin (Italcementi, FAST, HMI, vb.) bilimsel yönetim kurulu üyesidir ve Ulusal ve Avrupa Birliği’nin çeşitli projelerinin koordinatörlüğünü yapmaktadır. Modern kolloid ve yüzey kimyası alanındaki araştırmaları ağırlıklı olarak aşağıdaki alanlarda yoğunlaşmaktadır: – Biyo esneyen yüzey aktif cisimlerinin (nükleik lipid ve askorbik asit türevleri) ve  biyomoleküllerin (siklodekstrinler) kendi kendine birleşmesi- Ayarlanabilir manyetik özelliklere sahip çekirdek kabuk nanostrüktörleri- Kültürel mirasın korunması için  malzemelerin anorganik nanofazlar ile kaplanması – Protein çözeltilerinde etkileşim potansiyelleri- Biyo-sensör uygulamaları için nano yapılı yüzeyler- Çimentoda mikroyapı ve hidratasyon üzerine ilave etkiler- İnorganik ve biyolojik matriste hapsedilmiş su Baglioni, 2002’de, baş grupları arasında tanınma ile misel içerisinde düzenlenen yüzey aktif maddeler üzerine yaptığı çalışmalarından dolayı Kolloidler ve Arayüzeler için ECIS – Rhodia Avrupa Kolloidi ve Arayüzü Ödülü’nü aldı. Ayrıca 2003 yılında  European Grand Prix for Innovation ödülünü aldı. 2010 yılında CONCACULTA-INAH’ın Meksika Kültürel Mirası koruma konusundaki en prestijli tanınmışlığı olan Caballero Aguila onurunun sahibi oldu. 2011’de Journal of Colloid and Interface Science tarafından Ömür Boyu Başarı ödülüne layık görüldü.

Yorumlar
Hazal Öztan - Piero Baglioni

Hakkında Hazal Öztan

1994 Ankara doğumluyum. 2012 yılında Dr.Şerafettin Tombuloğlu Anadolu Lisesi'nden mezun oldum. Aynı yıl Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazandım. 2015 yılında Devlet Su İşleri Araştırma ve Kalite Kontrol Dairesi Başkanlığı'nda ve 2016 yılında Uzman Kataforez Metal Yüzey Kaplama'da stajlarımı yaptım. 2016- 2017 eğitim döneminde ''Baryum Sülfat'tan Baryum Sülfür Eldesi Üzerinde Sıcaklığın Etkisi'' konusu üzerinde çalışarak 2017 Haziran ayında lisans bitirme tezimi sundum ve lisans derecemi tamamladım. Mühendislikteki gelişmeleri ve kimya sektörü ile ilgili yayınları ilgi ile takip etmekteyim. Girişimciliğimi arttırmak ve öğrenirken öğretmek için İnovatif Kimya Dergisi ekibine katıldım.Gönüllü olarak bilim insanları kısmında ingilizce çeviri yapmaktayım.Akademik hayatıma proses güvenliği ve yapı kimyasalları-malzemeleri üzerinde devam etmek istiyorum.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

elmer verner mccollum 310x165 - Elmer Verner McCollum

Elmer Verner McCollum

Elmer Verner McCollum (3 Mart 1879 – 15 Kasım 1967), diyetin sağlığa etkisi üzerine yaptığı …

Bir Cevap Yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com