Rutenyum ile Kaplı Yeni Karbon Nitrür Malzeme Suda Görünür Işık Bölgesinde CO2 Azaltmayı Sağlıyor | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Rutenyum ile Kaplı Yeni Karbon Nitrür Malzeme Suda Görünür Işık Bölgesinde CO2 Azaltmayı Sağlıyor

Rutenyum ile Kaplı Yeni Karbon Nitrür Malzeme Suda Görünür Işık Bölgesinde CO2 Azaltmayı Sağlıyor

rutenyum ile kapli yeni karbon nitrur malzeme suda gorunur isik bolgesinde co2 azaltmayi sagliyor - Rutenyum ile Kaplı Yeni Karbon Nitrür Malzeme Suda Görünür Işık Bölgesinde CO2 Azaltmayı Sağlıyor

Fosil yakıtların tükenmeye devam etmesi, sera gazlarındaki artış, temiz, güvenli ve ekonomik enerji problemleri kritik bir sorun olmaya devam etmektedir.

1980’lerde Nobel Ödülü sahibi Jean-Marie Lehn ve diğerlerinin özgün çalışmasını takip eden – ışığı enerjiye dönüştüren malzemeler – yararlı, yüksek enerjili moleküllerin içinde verimli CO2 bozunması yolunu araştırdı. Mesela termal kataliz gibi konvensiyonel yaklaşımlarla kıyasladı. Örneğin fotokatalizörler yüksek sıcaklık ve basınç gibi masraflı prosedürlere ihtiyacı olmamasının avantajına sahiptir.

Şimdi, Tokyo Teknoloji’de Kazuhiko Maeda’nın bir araştırma grubu daha iyisi bulunan 2000’den fazla metodun cirosu ve %99 un seçicilikle CO2 dönüşümünün yapabilen yeni bir nanomalzeme geliştirdi.

Bu sonuçlar Maeda’nın takımını yapay fotosentezin amacına bir adım daha yaklaştıran suda ve görünür ışık altında kaydedilen en yüksek verilerdir. Sistemin tasarımı kullanılan güneş ışığının doğal üretimi, su ve ispatlanabilir enerji üretimini kopyalayabilir.

Yeni malzemenin, iki çekirdekli kompleks rutenyum (RuRu’) olarak bilinen metal yapıyla yüksek boşluklu yüzeyden oluşan karbon nitrit nanosheetleri ( nano ölçekli levha) birleştirdiğini Angewandte Chemie’ de bildirdi. CO2‘yi azaltmaya yardımcı olduğu bilinen farklı tür metal komplekslerine rağmen Maeda “ Kompleks Rutenyum şuanın en iyisidir. Fakat gelecekte kopyanın değerli metalle yer değiştirmeye ihtiyaç var” dedi.

Malzemeyi eşsiz yapan nanosheet yüzeyine RuRu’ yu birleştiren boyuttur. Güçlü bağlama CO2 azalmasında elektron transferini geliştirir. Maeda karbon nitrür yüzeyin kimyasal olarak etkisiz olduğunu açıkladı. “ Bu, bizim araştırma topluluğunda büyük bir sürpriz oldu.” dedi.

Ayrıca performansı arttırmak için, Maeda’nın takımı elektron yakalama ve transfer verimliliği artırmada önemli bir rol oynayan gümüşle modife etti.

Bu çalışma kimya endüstrisinde aldehit gibi katma değer kimyasallar içinde transfer olabilen çeşitli organik çözücüler ile sadece suda çalışılmıyor. Karbon nitrit temelli fotokatalizörler için yeni olasılıklar geliştirmektedir.

Maeda “ Son zamana kadar yüksek verimlilikle sulu çözeltide görünür ışık altında CO2 azalmasına ulaşmak ikansız görünürdü.” dedi. “ Bizim yeni çalışmamız maliyeti düşük karbon nitrit temelli materyaller kullanılsa bile açıkça bu durumun gerçekten olabileceğini ispatlamaktadır.”

Maeda’ nın takımı için önümüzdeki zorluklardan biri dünyada fazla miktarda bulunan metalleri, nadir yerlerdeki, metal rutenyum, demir ve bakır gibi, bağlayarak fotokatalizör tasarlamaktır.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Buse Çakmak - Rutenyum ile Kaplı Yeni Karbon Nitrür Malzeme Suda Görünür Işık Bölgesinde CO2 Azaltmayı Sağlıyor

Hakkında Buse Çakmak

2 Temmuz 1997 Bursa doğumluyum. Lise ögrenimimi Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi'nde 2015 yılında tamamladım. Aynı yıl Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazandım. Şuan 3.sınıf ögrencisiyim. Savunma Sanayi, petrol, kauçuk ve genetiğe ilgi duyuyorum. Meraklı ve araştırmayı seven bir bireyim. Kitap okumak, satranç oynamak, tenis oynamak ve karete hobilerimden bir kaçıdır. TEMA, LÖSEV ve Kızılay gönüllüsüyüm. Şuan da Inovatif Kimya Dergisi'nde ilgi duyduğum alanlarda haber çevirileri yapmaktayım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

arastirmacilar aslinda cogu insanin penisiline alerjisinin olmadigini ortaya cikardi 310x165 - Araştırmacılar, Aslında Çoğu İnsanın Penisiline Alerjisinin Olmadığını Ortaya Çıkardı

Araştırmacılar, Aslında Çoğu İnsanın Penisiline Alerjisinin Olmadığını Ortaya Çıkardı

İnsanların yanlış bir şekilde penisiline karşı alerjisi olduğunu düşündükleri ve bu yanlış anlamanın sağlıkları için …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com