Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Sıfır emisyonlu hidrojen treni geliştirildi

Sıfır emisyonlu hidrojen treni geliştirildi

sifir emisyonlu hidrojen treni gelistirildi - Sıfır emisyonlu hidrojen treni geliştirildi

Alstom firmasının geliştirdiği çevreye duyarlı sıfır emisyonlu tren Almanya’da test aşamasını geçti. 2018 yılında sipariş alımına başlanacak.

Alstom, Coradia iLint adlı sıfır emisyonlu bir hidrojen treni geliştirdi. Emisyon sızdıran araçlar, küresel ısınma ve çevre için ciddi tehlike arz ediyor. Çünkü emisyonun doğaya ve canlılara zarar veren bir atık olduğu çeşitli otoriteler tarafından kabul gördü.

Çevreye ve insana olan zararı en az düzeye indirgemek için harekete geçen ülkeler, sıfır emisyon üreten araç peşindeler. Almanya da bu ülkelerden biri. Coradia iLint adlı tren bu amaçla üretildi. Trenin 2018 yılında ticari işleme geçmesi bekleniyor.

Tren hidrojenle çalıştırılıyor. Bu, trenin su ve buhar haricinde sıfır emisyon ürettiği anlamına geliyor. Şöyle ki:

Bir hidrojen yakıt hücresi, elektrik üretir. Meydana gelen elektrik, treni ileri doğru hareket ettirir. Geriye kalan, artan enerji, trenin aküsünde depolanır.

Almanya’da test sürüşü gerçekleştirilen, hidrojenli tren Coradia iLint saatte 80 kilometreye kadar çıkabiliyor.

Kaynak : star.com.tr

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

bakterilerle dolu gunes paneli bulutlu havalarda bile elektrik uretebiliyor 310x165 - Bakterilerle Dolu Güneş Paneli Bulutlu Havalarda Bile Elektrik Üretebiliyor

Bakterilerle Dolu Güneş Paneli Bulutlu Havalarda Bile Elektrik Üretebiliyor

British Columbia Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bakterilerin fotosentez yeteneğini kullanarak yeni bir güneş paneli modeli geliştirdi. Verim …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com