Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Yeni Metot Kullanılarak Doğa Dostu Su Geçirmez Polimer Filmler Sentezlendi

Yeni Metot Kullanılarak Doğa Dostu Su Geçirmez Polimer Filmler Sentezlendi

yeni metot kullanilarak doga dostu su gecirmez polimer filmler sentezlendi - Yeni Metot Kullanılarak Doğa Dostu Su Geçirmez Polimer Filmler Sentezlendi

NANO’da yayınlanan bir makalede, Myongji Üniversitesi Kimya Bölümü’nden bir araştırmacı, çok sayıda pratik uygulaması olan polimerik substratların ıslanabilirliğini kontrol etmek için yeni bir yöntem uyguladı.

Kontrollü ıslanabilirliğe sahip nano boyutlu polimer ince filmler çevre dostu bir yöntemle nasıl hazırlanabilir? Araştırmacı Dong Kee Yi, dalgalı desenli iki boyutlu poli (dimetilsiloksan) (PDMS) filmlerin, kolloidal kendiliğinden bir araya getirme ve kontrollü gerilim-salınım tekniğini birleştirerek yüzey ıslanabilirliğini kontrol etmek için bir yöntem keşfetti. Bu yenilikçi strateji, dalgasal desenli polimer ince filmlerin yüzey ıslanabilirliğinin, filmlerin yüzeyi üzerindeki girintili-çıkıntılı geometrilerin detayları ile ayarlandığını göstermiştir.

Dalgalı PDMS filmleri, PDMS’nin tersinir yüzey kimyasının bir sonucu olduğu anlaşılan, zamana bağlı tersinir ıslanabilirlik sergilemiştir. Ön gerilmeli polimerlerin burkulma yapısı, farklı geometriler üzerinde yüzey hidrofobikliği gösteren ikinci bir dalgalı polimer tabakasının imalatına uygulanmıştır.

Polimerik substratların ıslatılabilirliğinin kontrol edilmesi, biyolojik hücrelerin dizilimi ve düzenlenmesi, giyilebilir cihazlar için hidrofobik nanofilmlerin oluşumu, rejeneratif hücre iskelelerinin hazırlanması, su itici kumaşlar ve kendi kendini temizleyen yapıştırıcılara uygulanması ile esnek, yüksek fonksiyonel malzemelerin geliştirilmesinde büyük önem taşımaktadır.

“Bu yaklaşım, herhangi bir potansiyel toksik kimyasal işlemden kaçınarak kontrollü yüzey hidrofobikliği ile çeşitli nano boyutlu polimer ince film imalatında uygulanabilir.” Demiştir raporun yazarı Dr Yi.

Ayrıca bu araştırma Kore Kuzey Kore Ulusal Enerji Teknolojileri Değerlendirme ve Planlama Enstitüsü (KETEP) ve Kore Cumhuriyeti Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı (MOTIE) tarafından desteklenmiştir.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Sude Özçelik - Yeni Metot Kullanılarak Doğa Dostu Su Geçirmez Polimer Filmler Sentezlendi

Hakkında Sude Özçelik

Merhabalar Ben Sude, 21 mayıs 1995 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi / Kimya Mühendisliği Son sınıf Öğrencisiyim. Daha önce Arçelik ve Sealed Air firmalarında Stajyer Mühendis olarak çalıştım .İlgi alanlarım : Polimer, Polimer nanokompozitler ama ayrıca yenilenebilir enerji ve gökbilim kavramları da ilgimi çekiyor. İngilizce her türlü şeyin çevirisini yapmaktan ve okumaktan zevk alıyorum, hem kendimi birçok alanda geliştirebileyim hem de bu dergide benimde bir katkım olsun diyerek okuduğunuz bazı haberleri çevirmeye başladım. Okuduysanız teşekkürler ,Gününüz güzel geçsin.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kanserle mucadelede yeni umut yeniden programlanan deri hucreleri 310x165 - Kanserle Mücadelede Yeni Umut: Yeniden Programlanan Deri Hücreleri

Kanserle Mücadelede Yeni Umut: Yeniden Programlanan Deri Hücreleri

İnsanlığın en büyük sağlık problemleri arasında yer alan kanser ile mücadelede yeni umut, yeniden programlanan …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com