Bilim İnsanları Suya ve Yangına Dayanıklı Yapay Ağaçlar Yapıyor

Bilim İnsanları Suya ve Yangına Dayanıklı Yapay Ağaçlar Yapıyor

Oluşturması normal ahşaba göre çok daha hızlı.

Bu yeni madde, ahşap kadar güçlüdür, ancak ateş ve suya karşı standart zayıflıklarından yoksundur.

Sentetik bir ahşap oluşturmak için, bilim adamları bir polimer reçinesi solüsyonu aldı ve bir tutam kitosan, karides ve yengeç kabuklarından elde edilen bir şeker polimeri ilave etti. Çözeltiyi dondurdular, küçük gözeneklerle dolu bir yapı ve kitosan tarafından desteklenen kanallar sağladılar. Daha sonra, sert kimyasal bağlar oluşturarak reçinenin sertleştirilmesi için 200 santigrat dereceye kadar ısındı.

Ağustos ayında Science Advances’te açıklanan sonuç materyali, ahşap kadar ezilmeye karşı dayanıklı, diyor Hefei’deki Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde materyal kimyacı olan yazar Shu-Hong Yu. Yu, daha hızlı donma-kurutma işleminin malzemeyi daha da güçlendiren daha küçük kanalları ve gözenekleri yarattığını söylüyor. Ekip, daha yüksek sertleşme sıcaklıkları reçinenin içindeki bağı arttırır ve malzemenin gücünü arttırır. Karışıma insan yapımı veya doğal lifler eklemek de yardımcı olabilir.

Doğal ahşaptan farklı olarak, yeni malzemenin oluşması için yıllar geçmesi gerektirmez. Dahası, suyu kolayca iten – suya batırılmış numuneler ve 30 gün boyunca güçlü asit banyosunda zayıf bir şekilde zayıflarken, benzer koşullar altında test edilen balsa ahşabı numuneleri mukavemetinin üçte ikisini ve ezilme direncinin yüzde 40’ını kaybetti. Yeni malzemenin tutuşması da zordu ve alevden çıkarıldığında yanmayı durdurdu.

Gelecekte, sahte ahşap dayanıklı ambalajlar yapmak için kullanılabilir ve polimer reçinelere çevre dostu alternatifler de malzemeye olan ilgiyi artırabilir.

Kaynak: scientificamerican.com

239 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!