1 yılda 1 milyon ton üretim kapasiteli çimento fabrikası açıldı

1 yilda 1 milyon ton uretim kapasiteli cimento fabrikasi acildi

1 yılda 1 milyon ton çimento üretim kapasitesine sahip Monpoliment Grubuna ait Montsement çimento fabrikası açılışını yaptı.

Açılış törenine Moğolistan Başbakanı Ch.Saikhanbileg, İnşaat ve kentsel Kalkınma Bakan Yardımcısı G.Baigalmaa, Milletvekili J.Batsuuri, Dornogobi Valisi P.Gankhuyag katıldılar.

Moğolistan’da yılda 2 milyon ton çimento kullanılmaktadır. Bunun 1 milyonunu kuruyöntemteknolojisi ile üretim kapasitesine sahip bu fabrika projesi için Moğolistan Kalkınma Bankası “Cengiz” tahvilinden 45 milyon dolarlık finansman sağlamıştır.

Moğolistan Başbakanı Ch.Saikhanbileg uluslararası standartlara uygun böyle bir yeni fabrikayı inşaa eden ve vatandaşa iş imkanları tanıyan, ülke için büyük yapılanmaya imza atan “Monpoliment”Grubunu tebrik ederek bir açılış konuşması yaptı.

Başbakan konuşmasında “Dünya kalitesinde bir çimentoyu artık Moğolistan üretecek” ve özellikle Avrupa standartları Moğolistan’da bu şekilde yerelleşmeye başlıyor. Yerel yapılanmalar için gerekli ihtiyaçları karşılayacak ve ithalatı ikame edecek kaliteli çimentoyu Moğolistan’da bu şekilde üretmeye başlamamız demek, diğer sektörler için önemli gelişmelere imza atmanın temeli atıldı demektir. Yol ve ulaştırma sektörü, özellikle karayolu çalışmaları, demiryolu alanında da buna göre yeni teknolojilerin getirilmesi ile önemli gelişmelerin katedileceğine inancım tamdır” dedi.

Moğolistan Hükümeti 2016 yılına kadar yurtiçindeki çimento ihtiyacını yurtiçinden karşılama hedefi konulmuştu ve bugün itibari ile 1 yılda 3 milyon ton çimento üretme kapasitesine sahip Hötöl, Tuv vilayeti Sergelen ilçesindeki çimento fabrikaları faaliyet göstermektedir.

“Montsement” çimentosu Moğolistan’da mevcut uygulanan standartlar ve Avrupa standartlarına uygun, doğaya zararsız, atıklarının %90’ını yeniden kullanan eko bir fabrika olacaktır.

Kaynak : ogunhaber.com

451 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!