Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / 2018 Nobel Kimya Ödülünü Kazanan İsimler Belli Oldu

2018 Nobel Kimya Ödülünü Kazanan İsimler Belli Oldu

2018 nobel kimya odulunu kazanan isimler belli oldu - 2018 Nobel Kimya Ödülünü Kazanan İsimler Belli Oldu

2018 Nobel Kimya Ödülü sahipleri açıklandı. Buna göre ödülün yarısı bir isme verilirken, diğer yarısının iki isim arasında paylaştırılmasına karar verildi.

Toplamda 1 milyon dolarlık teşvik amaçlı ikramiyesi bulunan 2018 Nobel Kimya Ödülü sahiplerini buldu. İsveç Kraliyet Bilim Akademisi, bu seneki ödülün yarısını ABD’li bilim insanı Frances Arnold’un alacağını, kalan 500 bin dolarlık ödülün ise yine ABD’li George Smith ile İngiliz araştırmacı Gregory Winter’a verileceğini açıkladı.

Frances Arnold, geliştirdiği ‘güdümlü evrim’ yöntemiyle bakterilerin belirli görevleri gerçekleştirebilecek enzimlerin geliştirilmesini sağladı. Bu teknik, keşfedildiğinden beri yeni ilaçların geliştirilmesi ve biyoyakıt üretimi gibi birçok alanda kullanıldı. Enzimlerin geliştirilmesi için ‘doğal seçilimi taklit eden’ bir metot kullanan ilk isim olan Arnold, Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan 5. kadın olmayı başardı.

Verilen Nobel Ödülü’nün kalan kısmını paylaşan George Smith ve Gregory Winter ise peptit ve anitkorlarda ‘faj gösterimi’ tekniğini geliştirdikleri için ödüle layık görüldü. Bu sayede zararlı bakteri ve virüsleri yok eden yeni antikorlar üretilmesi mümkün oldu.

Kaynak : webtekno.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

bocekler antibiyotik direncine karsi verilen savasta bize yardimci olabilir 310x165 - Böcekler, Antibiyotik Direncine Karşı Verilen Savaşta Bize Yardımcı Olabilir

Böcekler, Antibiyotik Direncine Karşı Verilen Savaşta Bize Yardımcı Olabilir

Bakterilerin bulunduğu ortama çok çabuk bir şekilde uyum sağlayabilmesi, enfeksiyon sebebiyle birçok insanın hayatını kaybetmesine …

Bir cevap yazın