Manhattan Projesi’nden Gelen Radyoaktif Atıklara Anlaşmalı Temizleme

Manhattan Projesi'nden Gelen Radyoaktif Atıklara Anlaşmalı Temizleme

Missouri depolama sahası, ilk atomik silahların geliştirilmesiyle oluşturulan, yasadışı olarak çöpe atılan materyallere ulaşmak için kazılır.

İkinci dünya savaşı nükleer bomba testi sitesinden gelen materyal, Missouri’de West Lake Landfill Superfund sitesi olarak bilinen on yıllar geçmiş bir tesiste muhafaza edildi.

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), Manhattan Projesi’nden çıkan radyoaktif atıkların çoğunu kaldırmak için kısmi bir kazma stratejisi kullanacağını açıkladı. İkinci dünya savaşı nükleer bomba testi sitesinden gelen materyal, Missouri’de West Lake Landfill Superfund sitesi olarak bilinen on yıllar geçmiş bir tesiste muhafaza edildi.

EPA, bu ayın başında ilan edilen bu kazı planında atığı arıtacak ve site kapatılacaktır. Ajans, projenin 236 milyon dolara (168 milyon £) mal olacağını ve beş yıl süreceğini tahmin ediyor. Ajans, ‘Bu çözüm, genel olarak kabul edilemez riskler getiren tüm radyoaktif maddeleri kapsıyor’ dedi.

1970’lerin başında radyoaktif atıklar, Batı Gölü alanına yasadışı yollardan atıldı. 1973 yılında, Manhattan Projesi’nden yaklaşık 7890 ton kirli sızıntı baryum sülfat 34.500 ton toprak ile karıştırıldı ve düzenli depolama sahasında iki alanı kapladı.

Manhattan Projesi'nden Gelen Radyoaktif Atıklara Anlaşmalı Temizleme

Fotoğraf : 1976’da West Lake çöp sahasının Manhattan Projesi’nden gelen radyoaktif atıklarla kontamine olduğu keşfedildi.

Nükleer Düzenleyici Komisyon, kontaminasyonu 1976’da keşfetti ancak EPA, 1990 yılına kadar düzenli depolama alanını resmi olarak atamadı. Bu durum, ajansın sitenin tehlikeli atıklarla kirlendiğini ve insan sağlığı ve çevre için oluşturduğu risk nedeniyle temizlenmesi için bir aday olduğunun fark edildiği anlamına geliyordu.

West Lake Depolama Alanı için şu anda belirlenmiş potansiyel olarak sorumlu ajanslardan (PRP’ler) biri olan Missouri’deki Bridgeton Depolama Sahası, “EPA’nın ‘yıllarca süren çalışmaları sona erdi’ ve bu bölge için önerilen bir plana sahip olunmasından memnunuz”dedi.

Şirket, EPA’nın proje için yorum döneminde “tam katılım” göstereceğini ve nihai iyileştirmenin “bilim temelli” olmasını, ajans ve diğer PRP’lerle kuvvetli bir bağ göstererek insan sağlığının tamamen korunmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte Bridgeton Landfill, herhangi bir harekete geçilmesinin birkaç yıl sürebileceğini söyledi.

Kaynak : chemistryworld.com

271 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!