4 Yeni Elementin Onaylanması ile Periyodik Tablonun Yedinci Sırası Tamamlanıyor

IUPAC  Rusya, Japonya ve ABD’deki bilim insanları  tarafından 113, 115, 117 ve 118 nolu elementlerin keşfedilmesini onayladı.

Japonya, Rusya ve ABD’de bilim insanları  elementleri  yarattıktan sonra birkaç yıl boyunca Iupac’ın uzmanlarını ve Uluslararası Varlık ve Uygulamalı Fizik Birliği’ni elementlerin varlıklarını ikna etmek için yeterli delil topladılar. Dört elemntin  her biri, saniyenin yalnızca bir kısmı için oldukça kararsız süper ağır metallerdir. Ağır metalleri, iyon demetleri ile bombardıman etmek suretiyle üretilir ve genellikle sadece radyasyonun ve çürümeye bağlı olarak üretilen diğer nüklidlerin ölçülmesi ile tespit edilebilirler.

Element 113 – şu anda yer tutucu adı ununtrium olarak biliniyor- doğu Asya’da keşfedilen ilk elementtir. Kosman Morita’nın grubu tarafından bizmut-209’dan  Japonya’daki Hızlandırıcı taban için RIKEN Nishina Merkezin’de oluşturuldu. Grup, ilk önce 2004 yılında elementi bulduğunu iddia etti, ancak o zaman bozunum ürünlerinden birinin istikrarsızlığı nedeniyle hala bazı belirsizlikleri vardı. Bu deneyleri 2012’de daha inandırıcı kanıtlarla izlediler.

Elements 115 (ununpentium) ve 117 (ununseptium), ABD’deki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı ve Rusya’daki Nükleer Araştırmalar İçin Ortak Araştırma Enstitüsü ve ABD’deki Oak Ridge Ulusal Laboratuarı’nın ortak çalışmaları sayesinde keşfedildi.

Elementler resmen keşfedildiğinden keşfeden kurumlar onlar için kalıcı isimler seçecekler. Ancak ders kitapları ve posterler güncellenmeden önce biraz zaman alacak, çünkü yeni isimler ve semboller Iupac’ın inorganik kimya bölümü tarafından onaylanacak ve kamuoyuna açıklanacak. Doğaya, mitolojiye, insanlara ya da yerlere esin kaynağı olabilecek yeni elementlere  verilebilecek isimleri, çeşitli kurallar belirler. ‘Sembol özellikle önemlidir,’ diyor Soby. ‘Daha önce hiç kullanılmış olup olmadığını kontrol etmek için tüm arşivleri gözden geçirmek zorundalar. Benzersiz olmalı. ‘ Soby, zamanlamanın tahmin edilmesi zor olduğunu da ekliyor, ancak sürecin dört ila altı ay tutacağını tahmin ettiğini ekledi.

Bu olaylar bilim insanlarını artık dikkatlerini periyodik tablonun yedinci sırasının ötesinde unsurlara çevirmesi bekleniyor. Bu  bombardıman deneyleri  için kullanılan hedeflerin süper ağır ve  kısa ömürlü elementlerden  yapılması gerektiği için yeni zorluklar ortaya koyuyor. Şu ana kadar hiç kimse 119’dan veya daha ağır herhangi bir element keşfettiğini iddia etmedi.

Kaynak : chemistryworld.com

993 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!