80 yıllık teori gerçek oldu: Metalik Hidrojen

80 yıldır sadece bir teoriden ibaret olan metalik hidrojeni Harvardlı araştırmacılar üretmeyi başardı. Bilinen en basit element olan hidrojen yüksek basınca maruz bırakıldığında metalikleşerek form değiştiriyor.

ABD’nin saygın eğitim kurumlarından Harvard Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar yeryüzünün en az bulunan maddesi olarak adlandırılan metalik hidrojeni üretmeyi başardıklarını açıkladı. Çok az miktarda üretilen bu madde araştırmayı yürüten Profesör Isaac Silvera tarafından, “Yüksek basınç fiziğinin kutsal kasesi” olarak adlandırılıyor.

Oda sıcaklığında gaz halinde bulunan hidrojenin metalik hale getirildiğinde süper iletken olabileceği düşünülüyor. Hali hazırda dünya üzerinde süper iletken maddeler bulunuyor ancak bunların kullanımı çok düşük sıcaklıklarda mümkün oluyor. Yeni geliştirilen maddenin ise oda sıcaklığında iletken olarak kullanılabileceği düşünülüyor.

Metalik hidrojeni oluşturmak için Prof. Silvera ve doktora sonrası araştırmasını yapan Ranga Dias, hidrojene 495 gigapascal (1 gigapascal 1 milyar pascala denk geliyor. Yeryüzündeki atmosfer basıncı ise 101 bin 325 pascal) basınç uyguladı. Bir diğer anlamıyla santimetre kareye beş milyon kilogram basınç uygulandı. Bu basınç dünyanın merkezindekinden bile daha yüksek. Bu basınçta hidrojen karbonun yüksek basınç ve sıcaklıkta elmasa dönüşmesi gibi metalikleşmeye başlıyor.

Yüksek basınçla oluşturulan maddenin basınç kaldırıldığında ne olacağı ise belirsizliğini koruyor. En yakın teori elmas gibi var olduğu şekliyle kalmaya devam edeceği yönünde. Isaac Silvera, “Bir tahminimiz metalik hidrojenin yarı-kararlı olduğu yönünde. Yani basıncı denklemden çıkartırsak metalik hidrojen olduğu gibi kalacak” şeklinde konuştu.

Ayrıca hidrojenin metalik hidrojene dönüştürülmesine NASA da destek veriyor. Çünkü metalik hidrojenin çok fazla enerji barındırdığı ve uzay gemisi yakıtı olarak kullanılabileceği düşünülüyor. Bu yakıtın şimdiye kadar kullanılan bütün malzemelerden daha güçlü olacağı ve dış uzayın keşfine imkan sağlayacağı ifade ediliyor.

Kaynak : ntv.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Kanserle Moleküler Lifler Kullanarak Savaşmanın Yeni Yöntemi

Almanya Federal İstatistik Bürosu’na göre kanser, tüm ölümlerin neredeyse% 25’ini oluşturan en sık ölüm nedenlerinden …