A Vitamini Eksikliğiyle Mücadelede Yeni Umut

A Vitamini Eksikliğiyle Mücadelede Yeni Umut

Gıdaların A vitamini içeren polimer parçacıklar ile zenginleştirilmesi milyonlarca insanın daha iyi görmesini ve daha sağlıklı olmasını sağlayabilir.

A vitamini eksikliği dünyada körlüğe neden olan nedenlerin başında geliyor. Dünyada okul öncesi yaştaki çocukların üçte biri kadarı bu vitamini yeterince alamıyor. Bu durum Sahra altı Afrika ve Güney Asya’da daha belirgin. A vitamini eksikliği aşırı durumlarda ölüme bile neden olabiliyor.

Amerika’daki Massachusetts Teknoloji Ensititüsü’nden bilim insanları, gıdaları A vitamini açısından zenginleştirmek için yeni bir yol buldu. Yapılan çalışmada vitaminin koruyucu bir polimer tabaka ile kaplanması, pişirme ve saklama sırasında parçalanmasını ve bozulmasını engelliyor.

Araştırmacılar vücut için çok önemli makrobesinlerden biri olan A vitamininin çok kararsız bir molekül olduğunu, bu nedenle yiyeceklerin zenginleştirilmesinde zorluklar yaşandığını belirtiyor. Yapılan çalışmada koruyucu ile kaplanan A vitamini ile zenginleştirilmiş ekmekteki vitaminin biyoyararlılığının, vitamin takviyesindeki ile aynı olduğu görüldü.

A Vitamini Görme Yanında Bağışıklık Sistemini de Etkiliyor

A vitamini görme sistemi yanında bağışıklık sisteminin, kalp ve akciğerler gibi organların da sağlıklı işleyişinde önemli bir rol oynuyor. Araştırmacılar vitamini kaplamak için BMC adı verilen bir polimer kullandı. Benzer çalışmalar daha önce demir gibi besin ögeleri ile de yapıldı. BMC’nin bu ögelerin raf ömrünü uzattığı gösterildi.

BMC Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından genel olarak güvenilir kabul edilen maddeler arasında yer alıyor ve halihazırda birçok ilaç ve gıda takviyesinin kaplanmasında kullanılıyor. Bu polimer, sıcaklık ve ultraviyole ışık gibi faktörlere karşı çok hassas olan A vitamininin korunmasını sağlıyor.

PNAS dergisinde yayınlanan çalışmaya göre gıda ile birlikte pişen, BMC ile kaplı A vitaminin %30’u vücut tarafından kullanılabiliyor. Bu miktar kaplanmamış ve pişirilmemiş vitamin ile aynı oranda. Gıdayla birlikte pişen, kaplanmamış A vitaminin ise sadece %3’ü vücut tarafından alınabiliyor.

Kaynak : gidahatti.com

346 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!