Mevcut İlaçların Yeniden Kullanımı, Henüz Tedavisi Bulunamayan Hastalıkların Tedavisi için Kullanılabilir mi?

Mevcut İlaçların Yeniden Kullanımı, Henüz Tedavisi Bulunamayan Hastalıkların Tedavisi için Kullanılabilir mi?

İlaçların tekrar kullanılması, inatçı hastalıkları tedavi etmemize izin verebilir.

Uzun yıllardır süren araştırmalara rağmen, beyindeki bozuklukların tedavi edilmesi özellikle zor olmuştur. Alzheimer hastalığını düşünün. Bugüne kadar, Alzheimer’in tedavisi için yapılan tüm klinik denemeler, ilerlemesini sürdüremedi.

Ocak ayında Pfizer, Parkinson hastalığının yanı sıra bunun için de uyuşturucu konusunda bir araştırma yaptığı açıklandı. Otizm de aynı şekilde sinir bozucu ilerlemesini sürdürürken tedavi yolu henüz sonuca ulaşamadı.Daha sonra 60 yıldan uzun bir süredir çığır açan şizofreni konusuna değiniydi, çünkü büyük ölçüde tesadüfen gerçekleşen klorpromazinin (marka adı: Thorazine) keşfi sağlandı.

Ama klorpromazinin hikayesi güçlü bir ders sunuyor bizlere;aslında bir antihistaminik, bir antianksiyet ilacı olarak yeniden üretilebilirdi. Bu, doktorların ilacı patolojik anksiyetesi olan ve ajitasyon geçiren psikotik hastaları olan kişilerde deneyebilmelerine neden oldu.Son olarak, bir kaç değişiklik ile, bu ağır depresyon ve anksiyete için şizofreni ve bipolar bozukluk, psikiyatrik bozukluklar, ve çeşitli hastalıkları tedavi etmek için ilaçların yeni bir neslinin üretimi sağladı, bu nesil antipsikotik olarak yeniden doğdu.

Bunlar mucizevi tedaviler değildir ve ciddi yan etkileri vardır – ancak daha önce var olandan çok daha iyidirler.

Yıllardır şizofreniyi eğitim gördü nörobilimci olarak, beyin hastalıkları-keşke ilaç şirketleri bilim adamları ile veri paylaşımı isteyebilse böylece tedavisi olmayan hastalıklar için ümit verici bir süreç gerçekleşebilir .bizim raflarda zaten diğer ilaçlarla birlikte benzer başarılara da yer var eminim -Kullanıcak ilaç zaten geçmişte var olan ve kullanıma uygun bulunan bir ilaçtır.Varolan bir ilaç,insanlar için zehirli olmadığının kanıtı için FDA testlerini başarılı bir şekilde geçtiğinden,Tahminen 13 yılın yarısından azını alabilecek olan yeni ilaç üretim aşaması ve 2 ila 3 milyar dolarlık tek bir ilacın sıfırdan üretilmesi maliyetinden önemli ölçüde daha az olacaktır.

Binlerce FDA onaylı ilaç, bu nedenle, herhangi bir sayıda koşulu hedeflemek için potansiyel olarak değiştirilebilecek geniş bir kaynağı temsil eder.Ancak bu potansiyel büyük ölçüde henüz keşfedilmemiş, çünkü kısmen şirketler belirli hastalıklara odaklanıyor ve başkalarına odaklanabilmek için Ar-Ge programlarını yeniden yapılandırmak zorunda kalacaklar.

Ayrıca, klinik çalışmalarda durdurulan veya ilaç verenler tarafından kesilenler gibi FDA onaylı olmayan binlerce ilaç vardır. Bir şirket bir ilacın geliştirilmesini bıraktığında, hangi araştırmacılar tarafından bilindiği, şirketin dosyalarında kilitli kalır ve kaybedilebilir. Bilim adamlarının bu bilgilere erişimleri gerekiyor ve şimdi buna ihtiyacımız var. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri ve U.K.’nın Tıbbi Araştırma Konseyi, 2010’ların başlarından başlayarak, boru hatlarından terk edilmiş uyuşturucuları almak ve bu bilgiyi kamuya açıklamak için çarpıcı fırsatlar olmuştur. NIH’ın Ulusal Çeviri Kaynakları Ulusal Merkezi, uyuşturucu verilerini paylaşırken şirketlerin çıkarlarını korumalarını sağlayan yasal bir çerçeve bile sağlamış durumdadır. Onaylanmış ve başarısız ilaçların benzer veritabanlarını oluşturmaya yönelik diğer girişimler de devam etmektedir.

Bu bilgi onaylanmış ve üzerinde mevcut verilerle birlikte merkezi bir kaynak aktarımına dönüşebilseydi uyuşturucu-ve altta yatan hastalık ile ilişkili genetik bilginin patlama ile birlikte mekanizmaların-bir çıkış yolu bulunabilecekti.Araştırmacılar, biyoinformatik, veri bilimi ve makine öğrenimindeki en son araçları, hastalıklar ve potansiyel uyuşturucular arasında ya da bunlar arasındaki ortak moleküler temaları ortaya çıkarmak için kullanabilirler.

Nihayetinde anahtar erişime ulaşılabiliyor, ancak birçok ilaç şirketi, fikri mülkiyetlerini tehlikeye atabilecek herhangi bir şeyi açığa vurmakta hala isteksizdir. Akademisyenler bile rakip laboratuvarlarla paylaşmayı tereddüt olarak görebilirler. Bunu düzeltmek için, FDA ve benzeri kuruluşlar, mahremiyet ve ticari menfaatler için yasal güvenceler oluşturarak verilerin paylaşılması için teşvikler geliştirmelidir. Bu teşvikler daha sonra verileri verimli bir şekilde paylaşmak ve madencilemek için kullanımı kolay, açık platformlar için de taşkınlara neden olabilir. Bu beş yıl önce mümkün olmazdı. Ama şimdi önemli bir an ve gerçek atılımlara hiç bu kadar yakın olmamıştık.

Laboratuvarımızda, şizofreniden dolayı bozulan bazı biyolojik süreçleri geri kazandıran bazı kanser ilaçlarını test ediyoruz. Şizofreni hastalarının beyin hücrelerinde ilaçların aynı restoratif özelliklere sahip olup olmadığını görmek istiyoruz. Bu, ilaç iadesine yönelik sistematik ve stratejik bir yaklaşımın aslında iğneyi hareket ettirebileceği fikri için bir kavram kanıtıdır. kaybedecek zaman yok. Artık bu eureka anlarını aramak için sanal araştırmacıların bir lejyonunu dağıtma yeteneklerine sahibiz. İhtiyacımız olan şey uyuşturucu şirketleri ve akademik bilimcilerden gelen işbirliği ve sahip oldukları hayat kurtaran verilere erişim.

Kaynak : scientificamerican.com

Okumanızı Öneriyoruz

Süper Kapasitörler ve Piller: Gerilim Dolu Bir Karşılaşma!

Grafen Hibrit Malzeme İle Verimli Süper Kapasitörler Elde Edilebilir Münih Teknik Üniversitesi İnorganik ve Metal-Organik …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: