ABD 30 Yıl Sonra PU-238 Maddesinin Üretimine Başlıyor

abd-30-yil-sonra-pu-238-maddesinin-uretimine-basliyor

ABD, 30 yıllın ardından toz halinde Plütonyum-238 izotopu üretti. Oldukça tehlikeli olan bu radyoaktif madde uzun soluklu uzay yolculuklarında kullanılacak.

Plütonyum-238 (PU-238) radyoaktif bir elementtir ve yüksek oranda ısı üretmektedir. Bu ısı aynı zamanda güçlü bir enerji kaynağı olarak kullanılabilmektedir. Şimdiye kadar 30 ayrı uzay görevinde, örneğin Voyager uzay sondasında enerji kaynağı olarak plütonyum izotopunun oksit bir formu kullanılmıştır. Live Science’ın haberine göre, ABD Pu-238 üretmeye geri dönüyor.

30 Yıl Önce Üretimi Durmuştu

Soğuk Savaş yıllarında ABD Güney Carolina’da bulunan bir reaktörde Pu-238 üretiyorduysa da 1988’de kapanan reaktörün ardından üretim sona ermiş, o günden beri yeniden üretimi denenmemişti. ABD üretime son verdiğinde Rusya uzay çalışmaları için yoğun bir şekilde Pu-238’e ihtiyaç duymakta ve üretmeye devam etmekteydi. Bir süre sonra Rusya da Pu-238 üretmeyi sona erdirdi. İki yıl önce NASA yeniden Pu-238 üretmeye yeniden başlamak üzere yılda 15 milyon dolarlık bir harcamaya yapmaya başladı. Dünya yörüngesinde bulunan uyduların çoğunda yakıt olarak kullanılmaktadır.

Uzay Yolculuğu İçin En İdeal Yakıt

Plütonyum-238, tehlikelerinin yanında çeşitli sebeplerle uzun soluklu uzay yolculukları için en ideal yakıt görevi görüyor. Bu sebeplerden en önceliklisi, elementin yarılanma ömrünün 88 yıl olması ve 88 yıl boyunca ısısını kaybetmeden enerji verebilme becerisine sahip olduğu için onlarca yıl sürecek uzay yolculuklarında yakıt olarak kullanmak amacıyla tercih unrusu haline gelmesi. (Nükleer reaktörlerde kullanılan Plütonyum-239’un yarılanma ömrü 24.110 yıldır.)

Ağır Bir Kansorejen Madde

Plütonyum-238, Pu-239 kadar tehlikeli olmasa da ağır bir kansorejen element olduğunu ve olası fırlatma anı kazalarında bu maddenin infilak eden roket ve uzay aracından atmosfere dağıldığını söylemeliyiz.

https://www.youtube.com/watch?v=MWLZsRzot2M

Kaynak : haberler.com

361 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!