ABD’de Hidrojen İstasyonlarında Yakıt Kıtlığı Görülüyor

ABD’de Hidrojen İstasyonlarında Yakıt Kıtlığı Görülüyor

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde özellikle de Los Angeles bölgesinde birçok hidrojen istasyonunda yakıt bitmiş. Peki hidrojen gibi bir yakıt nasıl bitebilir?

Hidrojen, dünyadaki en yaygın elementlerden birisi. Çünkü Dünya’nın %60’ının su olduğunu ve suyun yapısında da moleküler bir biçimde hidrojen elementinin yer aldığını biliyoruz. Fakat tabii ki de hidrojen doğada bağımsız bir biçimde çok az bulunuyor. Bu nedenle elde etmek için birtakım işlemlerden geçmesi gerekiyor.

Hidrojen yakıtı ile çalışan motora sahip otomobillere baktığımız zaman ise:

-Hidrojenin düşük yanma sıcaklığı sonucunda uzun motor ömrü
-Egzozdan zararlı gazların çıkmıyor oluşu
-Normal yakıtlara göre %30 oranında daha fazla tork üretimiibi avantajları sayabiliriz.

Hidrojen yakıtı ile ilgili bu kısa bilgilerin ardından haberimize dönecek olursak, Green Car Reports adlı bir kaynağı haberine göre ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki hidrojen yakıtı istasyonlarından 30-40 adetinin yakıtı tükenmiş durumda. Hatta hidrojen yakıtlı bir otomobil modeli satışta olan Toyota, müşterilerine de bu konuyla ilgili mesaj göndermeyi ihmal etmemiş. Mesajda bu bölgelerde hidrojen yakıtının tükendiği ve sürücülerin işlerini şansa bırakmaması gerektiği belirtilmiş.

Toyota Mirai adlı otomobilin yanı sıra ABD’de Honda Clarity ve Hyundai Tucson Fuel Cell’in de hidrojen yakıtlı olarak çalıştığını ve bu durumdan etkilendiğini söyleyebiliriz. ABD’de 2018’in Haziran ayında satılan Toyota Mirai sayısını örnek vermek gerekirse bunun 3.687 adet ile azımsanacak bir miktar olmadığını da görüyoruz.

Bu kıtlığın sebebinin ise ABD’li bir firma olan ve hidrojen yakıtını sağlayan Air Products firmasındaki üretimin yavaşlaması olduğu söyleniyor. Firma, Ağustos’un başlarında bu yakıt istasyonlarının tekrardan doldurulacağını açıklamış. Bu durum her ne kadar kısa sürede giderilecek olsa da yakıt hücreli otomobillere karşı olan ön yargılara bir yenisi daha eklendi diyebiliriz. Çünkü müşteriler artık “hidrojen yakıtı bulamama” endişesi ile bu otomobillere pek sıcak bakmayabilirler.

Kaynak : motor1.com

345 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!