Aerojel Suyu Buhara Çevirerek Kolayca Temizleyebiliyor

Aerojel Suyu Buhara Çevirerek Kolayca TemizleyebiliyorFotoğraf: Malzemenin %90’ı hava olduğu için çok az miktarına ihtiyaç duyuluyor

Tuz ihtiva eden normal suyu buhara çevirerek, temiz bir içme suyu elde etmek mümkün. Yeni geliştirilen bir malzeme sayesinde bu işlem her zamankinden hızlı ve ucuz olabilir.

İsveç Linköping Üniversitesi’nden postdoktora öğrencisi Shaobo Han tarafından geliştirilen Yüksek gözenekli aerojel malzeme temel olarak selüloz ve havaya PEDOT:PSS olarak bilinen organik polimerin eklenmesi ile oluşturuluyor.

Selüloz, bitkilerin hücre duvarlarını oluşturan malzeme olması nedeni ile dünya üzerinde en rahatlıkla bulunan malzemelerden birisi. PEDOT:PSS ise gün ışığında enerji emmek konusunda üst seviyede bir performans sergiliyor.

Kirlenmiş veya yüksek tuz ihtiva eden bir suyun üzerini ince bir aerojel malzeme ile kapladığımızda, jel dış ortamdaki güneş enerjisini emmesi sayesinde altında yer alan suyu da ısıtıp buhara çevirebilecek hale geliyor. Bu işlem güneşin doğrudan suyu ısıtıp buharlaştırmasından 5 kat daha hızlı olacak şekilde gerçekleşiyor.

Buharlaşan su, aerojelden daha yüksek seviyede bir tepside toplanarak saflaşmış su elde edilebiliyor. Tuz ve diğer tüm safsızlıklar aerojelin altında kalmış oluyor. Bu sayede aerojel temizlenerek defalarca kullanılabiliyor.

Araştırmayı yöneten Doç. Dr. Simone Fabiano “Bu çalışmanın temiz suya erişimi olmayan milyonlarca insana yardım etmesini umuyoruz” diyor.

Bu çalışma Advanced Sustainable Systems’de yayınlandı.

Kaynak: newatlas.com

Okumanızı Öneriyoruz

Başlangıçta, Şeker Vardı

Fotoğraf: Prebiyotik organik moleküller, yaşamın başlangıcında böyle bir ortamda oluşmuş olabilir: Yellowstone Ulusal Parkı, ABD. Organik …