Ak-Kim Kimya, Güncel Teknolojilerle Enerji Verimliliği Sağlıyor

Ak Kim Kimya Güncel Teknolojilerle Enerji Verimliliği SağlıyorAk-Kim Kimya Yatırım ve Proje Müdürü Sinan Aykut, üretim süreçlerinde en güncel teknolojiyi takip ederek enerji verimliliğini artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Üretim tesisinde kostik evaporasyon ünitesinin proses teknolojisi değiştiren Ak-Kim Kimya, 50 ton/gün olan mevcut kapasitesini 100 ton/gün’e çıkarttı. Yeni teknolojisi ile ciddi oranda enerji verimliliği sağladı. Gerçekleştirdikleri enerji verimliliği projeleri ile ilgili bilgi veren Ak-Kim Kimya Yatırım ve Proje Müdürü Sinan Aykut, “Ak-Kim olarak sürdürülebilirlik, verimlilik ve güvenilirlik odaklı ekipman yenileme, teknoloji yükseltme, operasyonel güvenlik ve iş güvenliği yatırımlarıyla her geçen gün daha güvenli, daha verimli, daha kaliteli ve kesintisiz üretim yapıyoruz.” dedi.

Atık Isıları Geri Kazanmaya Yönelik Projeler Geliştiriyoruz

Ak-Kim olarak, üretim süreçlerimizde en güncel teknolojiyi takip ederek, enerji verimliliğini artırmaya yönelik aralıksız çalışmalar sürdürmekteyiz. Bu çalışmaların sistematik olarak yapılması bizim için çok önemli. Bu sebeple Ak-kim’in aylık ve yıllık bazda elektrik, buhar ve doğalgaz tüketimlerinin izlenmesi ve yorumlanması, enerji verimliliğini artıracak projelerin geliştirilmesi adına etkin bir çalışma yürütmekteyiz. Ak-Kim’de yapılan enerji tasarrufu ve verimliliğine yönelik uygulamalara ve politikalara örnek vermek gerekirse öncelikle yeni alınacak tüm ekipmanları ilk yatırım maliyetlerinin yanı sıra enerji verimliliğini ön planda tutarak satın almaya çalışıyoruz. Örneğin; alınan hiçbir elektrik motoru IE2 verimlilik sınıfı altında sipariş edilmemektedir. Mevcut durumda kullanılan pompa, fan ve kompresör gibi ekipmanlar enerji verimlilikleri değerlendirilip, yapılan fizibilite çalışmaları sonucunda daha verimli olanları ile değiştirilmektedir. Aydınlatma sistemlerinde verimlilik çalışmaları yapılmakta ve verimli armatürler ile verimsiz olanlar değiştirilmektedir. Soğutma ve ısıtma sistemlerinde verimlilik çalışmaları ile yüksek enerji verimliliğine sahip sistemler kurulmaktadır. Brülör sistemlerinde verimli yanma sağlanmasına yönelik sürekli online sistemlerle analiz yapılarak yakıt-hava oranları optimum şartlarda ayarlanmakta ve bu sayede doğalgaz tasarrufu sağlanmaktadır. Atık ısıların geri kazanılmasına yönelik olarak yapılan çalışmalarda, örneğin; bacadan atılan sıcak hava ile proses ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla scrubber kullanılmakta ve bu sayede hem çevreye emisyon riskleri minimize edilmekte hem de sıcak su elde edilerek ihtiyaç duyulan yerlerde kullanılmaktadır. Ayrıca sıcak ve soğuk hatlardaki vanaların izolasyonları mevcuttur. Yukarıda kısmen özetlenmeye çalışılan enerji verimliliği ve tasarrufu çalışmaların yanı sıra bu kapsamda yapılan birçok çalışma mevcuttur ve yapılan bu çalışmaların tamamının yatırım maliyetleri, enerji tasarruf miktarları ve geri ödeme süreleri sistematik olarak takip edilmektedir.

Kaynak : stendustri.com.tr

465 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!