Akdeniz Üniversitesi’nden Doğa Dostu Teknoloji

akdeniz-universitesi-nden-doga-dostu-teknoloji

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Numan Hoda, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen UTİB Uluslararası AR-Ge Proje Pazarı’nda “Yeşil Kimya ile Üretilmiş Ag Nanopartiküllerinin Nanoliflere Uygulanması” başlıklı proje ile “Fonksiyonel Lif ve Polimerler” kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

Doç. Dr. Numan Hoda yaptığı açıklamada, nanoteknoloji teriminin ilk defa kullanıldığı tarihten bu yana henüz 39 yıl geçmesine rağmen etkilediği ve etkisi altına aldığı uygulama alanlarının sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Doç. Dr. Hoda, “Özellikle nanopartiküller sahip oldukları üstün özellikleri nedeniyle son yıllarda opto-elektronik, kataliz, tıp, kimyasal,biyokimyasal sensörler gibi alanlarda kullanımları yoğun olarak araştırılmaktadır. Nanopartiküllerin sentezi fiziksel ve kimyasal birçok yöntemle gerçekleştirilebilmektedir. Ancak farklı tekniklerle başarıyla sentezlenmelerine rağmen bu teknikler pahalıdır ve genellikle zararlı kimyasallar içermektedir. Hızla gelişen teknoloji ve üretim teknikleri doğayı tüketir ve kirletir hale gelmektedir. Yeni ürünler elde ederken doğayı korumak, doğadan az tüketip doğaya zarar vermeyen atıklar oluşturarak teknoloji geliştirmek teknolojinin kendisi kadar önemlidir. Bu amaçla da son dönemde yeni bir yöntem olan yeşil kimya metodu geliştirilmiştir. Yeşil kimya metodunda, daha az ve zararsız malzemeler kullanarak, daha az zararsız atıkların oluştuğu çalışmalar yapılmakta ve bu yöntem nanoteknolojik malzemelerin üretiminde de ilgi odağı haline gelmiştir. Bizim ödüle layık görülen ‘Yeşil Kimya ile Üretilmiş Ag Nanopartiküllerinin Nanoliflere Uygulanması’ projemizde bu yönde bir çalışmadır” dedi.

Fiziksel ve kimyasal yöntemlerle yüksek miktarda üretimin söz konusu olmadığını, yeşil kimya metodu ile yüksek miktarda üretimin mümkün olduğunu aktaran Doç. Dr. Hoda, “Yeşil kimya metodu ile çevre dostu, ucuz ve çok miktarda nanopartiküllerin üretilmesi mümkündür. Bu projede doğa dostu teknolojik çalışmalar göz önüne alınarak Ag nanopartiküllerin bitki ekstratları kullanılarak sentezlendi ve üretilen nanopartiküllerin Poliakrilonitril (PAN) polimerine katkılanarak elektro lif çekimi yöntemiyle liflerinin eldesi gerçekleştirildi. Elde edilen liflerin ve yalın haldeki nanopartiküllerin testler sonucunda antibakteriyel aktivite gösterdiği bulunmuştur” diye konuştu.

Yeşil kimya yönteminin antibakteriyel, çevre dostu ve ucuz olması nedeniyle çok önemli olduğunu dile getiren Doç. Dr. Hoda, bu yöntemle elde edilen nanopartikül katkılı liflerle, özellikle medikal ve filtrasyon alanlarında olmak üzere birçok alanda ürünler elde etmenin mümkün olduğunu söyledi. Doç.Dr. Hoda, bu ürünlere su filtreleri, gaz filtreleri, yara bantları ve sentetik doku gibi bir çok ürünün örnek verebildiğini de sözlerine ekledi. Akdeniz Üniversitesi olarak doğa ve insan dostu çalışmaları her zaman desteklediklerini dile getiren Doç.Dr. Hoda, yeşil kimya uygulamasının yakın zamanda daha da yaygınlaşacağına ve uygulama alanının genişleyeceğine inandıklarını belirtti.

Kaynak : milliyet.com.tr

170 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!