Protez Teknolojisi Kompozit Bir Malzeme ile Yeniden Tanımlanıyor

Protez Teknolojisi Kompozit Bir Malzeme ile Yeniden Tanımlanıyor

Fotoğraf: Amparo soket teknolojisi, özel bir plastik bileşimi örgü kumaş yapısıyla birleştirmektedir

Amparo, protez soket teknolojisini yeniden tanımlıyor. “Emniyet soketi” anlamına gelen The Confidence Socket adlı bu ürün, daha basit, daha hızlı ve daha ekonomik bir uygulama süreci sağlamak amacıyla oluşturulmuş yenilikçi ve satışa hazır bir üründür. Böylelikle şirket, dünyanın en kırsal ve ücra yerlerinde bile yaşayan insanlara protez erişimi sağlayabilir. 

The Amparo Direct Fit” bileşimi sadece bir kaç dakika içerisinde nihai ortez ve protezleri oluşturmak için özellikle hastanın anatomisine göre doğrudan şekil verilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu eşsiz biyoplastik polyester çok düşük erime noktasına, ve yüksek bir erime viskozitesine sahip olmakla beraber kullanım sıcaklığında dayanıklılığı ve sertliği yüksektir. Bu özel plastik bileşim ile örgü kumaş yapısı birleştirildiğinde The Amparo Direct Fit bileşimi, erimiş halindeyken kullanımı kolay ve son durumunda tamamen işlevseldir. Bu düşük erime sıcaklığına sahip bileşim, protez ve ortez üretiminde  eski metotlara kıyasen daha hızlı ve güvenilir olan yeni bir yol açmıştır. 

Nasıl Yapılıyor?

Geleneksel Protez Yapımı

The Amparo Direct Fit bileşimi kullanılan ilk ürün olan The Confidence Socket, diz altı ampütelerin protezleri için soket kısmını yapmak amacıyla kullanılır. Geleneksel protez yapımında teknisyen, hastanın kalan uzvunu negatif alçı dökümünü alır. Sonrasında hastanın ağırlığını taşıyabilecek işlevsel bir şekil üretmek için pozitif bir model oluşturulur ve düzenlenir. Daha sonra plastik bir tabaka ısıtılır ve pozitif modelin etrafına sarılır ve vakum sistemi kullanılarak plastiğin alçı şeklini alması sağlanır. Son olarak protezin geri kalanı için bağlantı noktasından bağlanır ve pürüzlü kenarlar düzeltilir. 

Protez Teknolojisi Kompozit Bir Malzeme ile Yeniden TanımlanıyorFotoğraf: The Confidence Socket’da kullanılan termoplastik doğrudan hastanın kalan uzvunun üzerine kaplanır

The Confident Socket

The Amparo Direct Fit bileşimi yapımında ilk kullanılan madde Mayıs 2018’den beri piyasada. The Confidence Socket 2018 OTWorld ticaret fuarında piyasaya sürüldü. Teknoloji, kolay kullanımı ve hastanın bacağını kolay kaplama yeteneği sayesinde piyasaya sürüldüğü birçok farklı pazarda çok iyi karşılandı. Ortopedideki diğer belirli uygulamalar için bileşimin özelliklerini ve özel üretim yöntemlerini iyileştirmek adına şu anda daha ileri seviyede gelişimeler devam etmektedir. Gelecek yıl üretim kapasitesi çeşitli kalıp sistemleriyle artırılacaktır. Amparo, The Amparo Direct Fit bileşimini kullanarak yeni ürünler üretecek ve böylece bu bileşimin eşsiz özelliklerinden daha geniş bir hasta ve teknisyen kitlesi yararlanabilecektir. 

Protez Teknolojisi Kompozit Bir Malzeme ile Yeniden Tanımlanıyor

Fotoğraf: The Amparo Direct Fit bileşimi, özel plastik bileşim ile örgü kumaş yapısının birleştirilmesi sayesinde erimiş halindeyken kullanımı daha kolay

The Confidence Socket için pazar potansiyeli yılda 600 milyon birimdir. İstatistikler her yıl 900.000 yeni ampüle olduğunu gösteriyor. The Confidence Socket’in birim fiyatı ise 645 Euro. 

Ürün piyasaya sürüldüğünden beri dünyanın her yerinde sayısız erişilebilirlik projesine dahil oldu ve olmaya da devam ediyor. Piyasaya sürülmesinden sonra bir yıldan kısa bir süre içinde yüzden fazla ampütenin hayatını değiştirdi ve altmışdan fazla  kapasiteli profesyonel ortopedik atölyeleri inşa etti.

Çevresel Etkilerin Azaltılması

The Confidence Socket 2 temel çevresel avantaja sahiptir. İlki bir protez soketin geleneksel üretim prosesiyle karşılaştırıldığında atığın azalmasıdır. Çoğu durumda ampütenin kalan uzvu ölçülür ve kalıp yapmak için kullanılır. Daha sonra kalıp kalan uzva alçı yapmak için kullanılır ve oradan nihai soket malzemesi alçı kalıbının etrafına kaplanıp işlem tamamlanır. Belli maliyetleri gerektiren bu geleneksel işlem, her yeni soket takıldığında tekrar kullanılamayan birkaç kilogram atık malzeme oluşmasına neden olur. Ayrıca uzvun kesilmesinden sonraki ilk 6 aylık iyileşme sürecinde bir ampütenin kalan uzvu, hacim olarak önemli ölçüde değişebilir. Bu, normal bir ampütenin uzvunu kaybettikten sonraki ilk altı ayda iki, üç veya daha fazla protez sokete ihtiyaç duyacağı anlamına gelir. İlk altı aydan sonra bile, uzun süreli (kesin) bir protez yapılırken, geleneksel yöntem, ampüteye nihai bir ürün vermeden önce “test” soketi adı verilen bir soketi kullanır. Bu işlem yukarıda anlatılan metod ile aynı yolu izler ve kullanıma bağlı olarak her üç ila beş yılda bir tekrarlanır. 

The Confidence Socket’de kullanılan termoplastik, doğrudan hastanın kalan uzvunun üstüne kaplanır ve bu da oldukça daha az israfa ve üretim ve enerji maliyetlerinde bir hayli azalmaya neden olur. Bu yalnızca 1 Confidence Socket kullanarak 10 sefere kadar tekrarlanabilir. Tek atık, ampütenin kolay hareket edebilmesi için kesilen termoplastik parçalarıdır. Ayrıca Confidence Socket’da kullanılan termoplastik büyük ölçüde biyobozunurdur. İkinci çevresel avantaj ise burada devreye girmektedir. Aslına bakılırsa Amparo’nun gelecekteki projesi tamamen biyobozunur bir termoplastik üretmektir. 

Kaynak: jeccomposites.com

1.018 Kez Okundu

Nursima Yıldız

1996 yılında Ankara’da doğdum. 2019 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Lisans dönemim sırasında Erasmus+ programı ile 1 dönem Polonya - Czestochowa Üniversite’sinde okudum. Şu anda da Roma Sapienza Üniversitesinde yüksek lisans yapmaktayım. Kimya sektöründe dünyada ne tür gelişmeler olduğunu daha yakından takip etmek ve bu gelişmelerle alakalı Türkçe kaynak oluşturmaya yardımcı olmak adına İnovatif Kimya Dergisi ekibinin bir üyesi olmaktan mutluluk duyuyorum. Özellikle ilgi alanım olan malzeme bilimi hakkındaki haberleri paylaşacağım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!