Aleo Vera Her Şeyi İyileştiren Kozmetik Bir Süperstar Nasıl Oldu?

Aleo Vera Her Şeyi İyileştiren Kozmetik Bir Süperstar Nasıl Oldu?

Fotoğraf: Martin Harvey/Getty

Müsilaj jeli önemli bir maddedir ve birçok kişi tarafından günlük olarak kullanılmaktadır. Ancak Aleo veranın nereden geldiği veya onu bu kadar özel kılan şey hakkında şimdiye kadar hiçbir fikrimiz yoktu. Efsanevi olan iyileştirme gücünün nasıl olduğu hakkında da çok az şey biliyoruz.

Bir güzellik ürününü destekleyecek bir ünlü arıyorsanız bile, Kleopatra’dan çok daha etkili olamazlar. Mısır kraliçesinin güzellik rejimi, eşek sütüyle banyo yapmayı da içeriyordu. Ancak bu durum muhtemelen, Romalı düşmanlarıyla ilgili bir propagandaydı. Peki sıradaki efsane ne mi? Bir değil iki büyük Roma liderini baştan çıkaran kadın Kleopatra, Aloe vera olarak bildiğimiz bitkinin etli yapraklarının içinden topladığı cilt yumuşatıcı bir jel ile cazibesini artırdı. Eğer bu doğruysa, şimdi yılda on üç milyar dolar değerinde olan doğal bir ürünün o zamanlardaki ilk hayranıydı.

Günümüzde müsilajinli jel, cilt hastalıkları ve yanıklardan sindirim sorunlarına kadar çeşitli rahatsızlıklar için bitkisel bir çare olarak, kozmetik ve banyo malzemelerinde, güneş losyonu ve terlemeyi önleyici maddeden deterjana ve hatta tuvalet kağıdına kadar rahatlatıcı bir merhem olarak olağanüstü bir kullanım alanına sahiptir. Toz haline getirilmiş jel, yoğurt gibi yiyeceklere sağlığı artırıcı bir takviye olarak giderek daha fazla eklenmektedir. Batı’da en çok kullanılan doğal ürünlerden biridir.

Böylesine tanıdık bir bitki hakkında öğrenilecek çok az şey olduğunu düşünebilirsiniz, ancak daha fazla yanılamazdınız. Başlangıç olarak, kimse nereden geldiğini bilmiyor. Aloe vera, dünyanın en sıcak bölgelerinde o kadar uzun süredir yetiştirilmektedir ki, genellikle insanlar her zaman orada büyüdüğüne inanırlar. Ancak gerçek anlamda yabani bir popülasyonu asla bulunamamıştır ve Aleo vera’nın atalarından kalma topraklarda neslinin tükendiği tahmin ediliyor.

Kaynak : newscientist.com

205 Kez Okundu

Elif Nur Doğan

1998 Ankara doğumluyum. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde bir yıl ingilizce hazırlık eğitimi aldım. Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü lisans öğrencisi, aynı zamanda Genç Kimyacılar Topluluğu Sponsorluk Komisyonu Başkanıyım. Sayısal ve sözel veri yönetiminde başarılı, global fikirli, sonuç odaklı ve çalışmaya istekli, liderlik ve iyi iletişim becerilerine sahibim. İlgi alanlarım: Kozmetik kimya, farmasötik kimya, biyokimya ve nanoteknoloji. Kozmetik kimyaya olan ilgimi ve araştırmalarımı ciltbariyerim kullanıcı adıyla instagram sayfamda paylaşmaktayım. Eylül 2020'de, kimyaya olan ilgimi ve bilgimi artırmak, yabancı dilimi geliştirebilmek adına gönüllü olarak İnovatif Kimya Dergisi ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!