Alkol: Mide Yanması ve Susuzluk

Alkol Mide Yanması ve Susuzluk

Haftasonu için Amerikalı bilim insanları susuzluk hakkındaki haberlerini rapor ediyorlar. Alkol tüketimi neden susatıyor? Dallas’taki Teksas Güneybatı Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar, bunun bir sorumlusunun karaciğer hormonu olan fibroblast büyüme faktörü 21’in (FGF21) olabileceğini söylüyorlar. Dr Paryon Sang´ın etrafında  yazı ekibi “Hücre Metabolizmasında” bilgilendirdiği üzere alkol tüketiminin vücuda “dehidrasyon tehlikesi” sinyali verir. Bir stres durumunda, karaciğer FGF21 üretimini artırır. Daha sonra kan dolaşımı yoluyla hormon beyine ulaşır ve orda hipotalamusda vücudu olası dehidrasyondan korumak için susuzluk sinyalini verir.

Graz Tıp Üniversitesi’nde küçük bir çalışmada, 21 katılımcıya alkollü bir içecek ya da sadece meyve suyu içirildi. FGF21 kan seviyesi daha sonra, beş saatlik bir süre boyunca saat başı ölçüldü. Alkollü içeceği alan grupta FGF21 seviyesi büyük ölçüde arttı ve iki saat sonra bir maksimum değere ulaşılmıştır.

Yayının yazarlarından, Profesör Dr. David Mangelsdorf, FGF21’in bir gün insanların alkol tüketimini sınırlamak ve onları tehlikelerden korumak için bir ilaç olarak kullanılabileceğini düşünmektedir. Farelerde yapılan daha önceki çalışmalar, FGF21’in sadece susuzluğu arttırmakla kalmayıp, aynı zamanda test hayvanlarının alkol arzusunu da yitirdiğini göstermiştir.

Kaynak : pharmazeutische-zeitung.de

2.024 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!