Allen Joseph Bard

Allen Bard , 18 Aralık 1931 yılında  Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinin kuzeydoğusunda yer alan bir Bronx bölgesinde dünyaya geldi. Gençlik yıllarında, bilhassa ağabeyi Selden ve ablası Shirley’nin etkisiyle, bilimle ilgileniyordu. Doğal Tarih Müzesi, Bronx Hayvanat Bahçesi ve Bronx Botanik Bahçeleri’nde bir sürü bilim deneyi yaparak çok fazla zaman harcadı. Bilime olan bu ilgisi 1948 yılında  Bronx Bilim Yüksek Okulu’na  devam ederken güçlendi.

Ocak 1951 yılında New York Kent Koleji’ne (CCNY) girdi ve kimya bölümünden mezun oldu. Allen öğrenci yıllarında da aktifti ve 1955 Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcısı ve Kıdemli Sınıf Başkanlığı görevini üstlendi. New York Deniz Tersanesinde öğrenci yardımcı stajyer olarak bir bölüm de dahil olmak üzere kolejdeyken bir takım işlerde çalıştı.

Allen, ayrıca Kadın Ulusal Haber Servisi’nde ve genelde tatillerde ve yaz boyunca bir garson veya kamp danışmanı olarak gösterişsiz olarak çalıştı. Ocak 1955 yılında mezun olduktan sonra Bronx’tan çıkarak New Jersey, Morristown’da bulunan General Chemical Company (Allied Chemical Company’nin bir kolu) ile iş yaptı. O zamanlar General Chemical, Allen’in görevlerinden biri yassı hamuru içindeki , flüorür içeriğini analiz etmek olan püskürtücüye yardımcı olmak için bir itici gaz olan Genetrons (DuPont’un Freonlarına Eşdeğer Kimyasal Florokarbon eşdeğeri) kullanarak anında bir gözlem hamuru geliştiriyordu.

Allen.  Eylül 1955 yılında Harvard Üniversitesi’ne girdi ve yüksek lisans eğitimine Geoffrey Wilkinson (Nobel Kimya Ödülü, 1973) ile başlamış ve sonra yeni metalosen kimyası alanına girdi. Wilkinson Harvard’da göreve alınmadı ve Ocak 1956 yılında analitik ve fizikokimya toplulukları için oldukça şanslı bir dönüş yaptı. Allen 1956 yılının  Baharında IM Kolthoff’un eski öğrencisi James J. Lingane ile araştırmaya başladı. Harvard’daki Lingane ile elektroanalitik yöntemler üzerinde yoğunlaştı. Allen’ın tezi, “Kalay Elektrokimyasında Çalışmalar” başlıklı idi. Haziran 1958 yılında Harvard’tan doktora derecesi ile mezun oldu.

Allen J. Bard, University of Texas at Austin’de 1958 yılında fakülteye katıldı. Kimya Bölümü Başkanı Norman Hackerman tarafından Öğretim Görevlisi görevinde bulundu. İlk dönem ders yükü, ikinci sınıf analitik kimyanın iki bölümünden ve birinci sınıf kimya hesaplama sınıfından bir bölümden oluşuyordu. Bu dönemde mezun olan öğrenciler kıt ve çoğunlukla kıdemli öğretim üyeleri tarafından engellendi. Aslında, orta öğretim fakültesi yalnızca tezleri üst düzey öğretim üyeleri ile birlikte yönlendirebilirdi. Bu duruma rağmen, kaldı ve sonunda bazı lisansüstü öğrenciler grubuna katılarak Yardımcı Doçentliğe terfi kazanmasına yardımcı oldu. Şu anda, The University of Texas’ta Kimya’da Norman Hackerman / Welch Regents’in Başkanı olarak çalıştı.

ECL – elektrokimyasal reaksiyonlar yoluyla ışık üretimi , görüntüler ve ışık kaynakları için potansiyel olarak önemlidir. Aynı zamanda biyolojik materyallerin analizi için yeni klinik metotlara da yol açtı

Prof. Bard’ın araştırması, elektroniklerin kimyasal sistemler ile olan etkileşimleri üzerine geniş bir yelpazede ele alındı ​​ve “Bütünleşik Kimyasal Sistemler: Nanoteknolojiye Kimyasal Bir Yaklaşım” adlı kitabı, organik elektronik cihazların başarılı bir şekilde oluşturulmasıyla ilgili temel konuları tartışıyordu. Temel bilim ve buluşu, ışık yayma aygıtları, piller, polimer transistörler ve katı hal organik bellek alanlarına katkıda bulunmuştu. Bard, elektrokimyasal arayüzleri karakterize eden bir teknik olan tarama elektrokimyasal mikroskobi bulmayı icat etti. Bu çalışmanın sonucu, elektrokimyasal yollarla tek moleküllü saptama olmuştu.

Allen Joseph Bard

Kariyerinin büyük bir kısmı araştırma ve eğitime ayrılmış olsa da, Bard diğer önemli yollarla kimya hizmetinde bulundu. 1982 yılından bu yana, Amerikan Kimya Topluluğu Dergisi’nin yazı işleri müdürüdür ve sakin bir şekilde elektronik yayıncılığın karışıklıklarıyla yönlendirdi. Bard, bir editör olarak, bazen içerik yerine kullanılan yutturmaca ve özel efektlerden kaçınıyor ancak gençlere yayınlanmaya hevesli biçimde yardımcı oluyordu. Genç bilim insanlarının kendi çalışmalarını değerlendirmede ve sonuçlarını sunmada tecrübesiz olduğunu fark ederek, gözden geçirenlerin daha kabul edilebilir kılmak için bir makaleyi tekrar odaklayıp yeniden yazabileceklerini önermekteydi. Diğer kamu hizmetlerinde 1991 yılında 1993’e Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği başkanı ve 1996 yılından 1999’a kadar Ulusal Bilimler Akademisi’nin (NAS) kimya bölümünün başkanıydı.

Kitapları

 • Elektrokimyasal yöntemlere eşlik edecek öğrenci özümleri el kitabı: temelleri ve uygulamaları,
 • Kimyasal Denge
 • Denge Kuimetiği
 • Elementların Elektrokimyası
 • Elektroanalitik Kimya: bir dizi gelişme
 • Entegre Kimyasal Sistemler
 • Elektrokimyasal Yöntemler

Ödüller

 • 1984 yılında Analitik Kimyada ACS Fisher Ödülü
 • 1984 yılında Elektroanalitik Kimya Topluluğu Charles N. Reilley Ödülü
 • 1987 yılında Elektrokimyasal Toplum Olin-Paladyum Madalyası
 • 1990 yılında Analitik Kimya Alanında Üstün Başarı İçin Doğu Analitik Sempozyum Ödülü,
 • 1998 yılında Kimya Bilimlerinde NAS Ödülü
 • 1998 yılında Pauling Ödülü
 • 2002 yılında Priestley madalyası
 • 2008 yılında Kimyada kurt ödülü
 • 2013 yılında Enrico fermi ödülü
 • 2013 yılında Kimya Alanında ABD Ulusal Bilim Madalyası
Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.