Alzheimer Hafızası ve Beyin Fonksiyonlarındaki Keşif

Alzheimer Hafızası ve Beyin Fonksiyonlarındaki Keşif

St Andrews ve Edinburgh Üniversitelerindeki bilim adamları, gelecekteki tedaviler için umut vaat eden, beyinde Alzheimer’ın başladığı bölgenin fonksiyonlarını keşfetmişlerdir.

Alzheimer hastalığı, Birleşik Krallık’ta 520.000’den fazla insanın muzdarip olduğu en yaygın akıl hastalığı türüdür.

Bu ilerlemeli rahatsızlığın (beyindeki hafıza ağlarının dejenerasyonunu sonucu gerçekleşen) ilk belirtileri, başımıza gelenleri hatırlamaktaki problemlerdir. Bu tür belleğe epizodik hafıza denir.

Current Biology dergisinde yayımlanan yeni araştırma, beyinde Alzheimer rahatsızlığında değişiklikler gösteren bir bölge ilk kere ele alınmaktadır. Lateral entorhinal korteks (LEC).

LEC, beyindeki diğer bölgeler ile kompleks bağlantı ağları oluşturan ve farklı hafıza işlevlerine sahip alt sistemler içeren hücre katmanlarından oluşmaktadır.

Edinburgh Üniversitesi’nden Dr. Brianna Vandrey liderliğindeki araştırma ekibi, LEC katmanlarından biri ile hipokampus arasındaki belirli bir bağlantının işlev bozukluğundan dolayı, epizodik hafızanın etkilendiğini ancak daha basit hafıza biçimlerinin etkilenmediğini keşfetmişlerdir.

St Andrews Üniversitesi, Nörolojik Bilimler ve Fizyoloji Okulu’ndaki Dr. James Ainge “Bu araştırma, Alzheimer hastalığında nörodejenerasyonun önlenmesi için tedaviler ve stratejiler geliştirirken bize çok özel bir hedef belirlediği için önem arz etmektedir,” demiştir.

Alzheimer’ın erken aşamalarını anlamak ve beyindeki dejenerasyonu önleyebilecek tedaviler geliştirmek için, beynin epizodik belleği nasıl desteklediğini ve beyindeki bir hasarın nasıl epizodik hafıza eksikliklerine yol açabileceğini incelemek önemlidir.

Makaleyi görüntülemek için “Lateral Entorhinal Korteks’in 2. Katmanındaki Fan Hücreleri Epizodik Benzeri Hafıza için Önemlidir” buraya tıklayın.

Kaynak: phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Süper Kapasitörler ve Piller: Gerilim Dolu Bir Karşılaşma!

Grafen Hibrit Malzeme İle Verimli Süper Kapasitörler Elde Edilebilir Münih Teknik Üniversitesi İnorganik ve Metal-Organik …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: