Doğum Kontrol Hapları Kullananlarda Daha Küçük Beyin Anahtar Bölgeleri

Doğum Kontrol Hapları Kullananlarda Daha Küçük Beyin Anahtar Bölgeleri

Kuzey Amerika Radyoloji Derneği (RSNA) yıllık toplantısında günümüzde yapılan yeni çalışmaya göre ; araştırmacılar beyinle çalıştığında, oral kontraseptif (yaygın doğum kontrol hapı olarak bilinen )alan kadınları hap almayan kadınlarla karşılaştırdığında önemli ölçüde daha küçük hipotalamus hacmi olduğunu buldu .

Beyinde hipofiz bezi üzerinde bulunan hipotalamus ; hormon üretmeye , temel vücut fonksiyonlarını düzenlemeye ( vücut sıcaklığı , duygu durum , iştah , cinsel dürtü , uyku döngüsü ve kalp hızı gibi durumları kapsayan ) yardım eder.

Araştırmacılara göre; oral kontraseptif haplar dahil olmak üzere seks hormonlarının insan hipotalamusu üzerindeki yapısal etkileri hiç bildirilmemiştir. Bu durum kısmen olabilir, çünkü hipotalamusun MRG incelemelerini kantitatif olarak analiz etmek için doğrulanmış yöntemler mevcut değildi.

Albert Einstein Tıp Fakültesinde ve New York City’deki Montefiore Tıp Merkezinde MRI Servislerinde tıbbi direktör olarak görev yapan Michael L. Lipton : “Oral kontraseptiflerin canlı insan beyninin bu küçük ama önemli kısmı üzerindeki etkileri konusunda araştırma eksikliği var .”dedi.”  Hipotalamus hacmini değerlendirmek için yöntemleri doğruladık ve ilk kez mevcut oral kontraseptif hap kullanımının daha küçük hipotalamik hacim ile ilişkili olduğunu doğruladık.” diyerek ekledi.

Oral kontraseptifler doğum kontrol yöntemleri arasında en popülerdir ve ayrıca bir sürü durumu ( düzensiz mentrüasyon döngüsü , kramplar ,akne,  endometriyosis hastalığı  ve polikistik over sendromunu gibi hastalıklar)  tedavi etmek amacıyla kullanılır. 2018’de raporlanan Hastalık Kontrol Merkezi ve Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi’ne göre; Amerika’da yaklaşık olarak 2015-2017 yılları arasında 15-49 yaş aralığında bulunan 47 milyon kadının kontroseptif kullandığı raporlandı ve bunlardan% 12,6’sı hapı kullandı.

Dr. Lipton ; “Oral kontraseptif alan kadınlarla almayan kadınlar arasında beyin yapısının büyüklüğü açısından etkileyici bir fark bulduk. “ dedi. “ Başlangıç çalışması güçlü bir ilişki sağladı ve oral kontraseptifin beyin yapısına ve potansiyel beyin fonksiyonlarına etkilerini daha ileri seviyede araştırmak için motive etti. “ diyerek ekledi.

Dr. Lipton’ un  çalışmadan “ön” olarak tanımladığı  küçük hipotalamik hacim daha fazla  öfkeyle ilişkilendirildi  ve depresif semptomlarla güçlü bir bağlantısı olduğu gösterildi. Bununla birlikte bu çalışma bilişsel performansla hipotalamik hacim arasında bir bağlantı olmadığını buldu.

Kaynak : neurosciencenews.com

846 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!