Alzheimer’in gelişimi: Farelerde yapılan erken evre incelemesi, yeni ilaçların hafıza kaybını geri kazandırdığını ve ömrünü uzattığını gösteriyor

Alzheimer’in gelişimi: Farelerde yapılan erken evre incelemesi, yeni ilaçların hafıza kaybını geri kazandırdığını ve ömrünü uzattığını gösteriyor.

Resim, Prion hastalı farelerin beyninde ölen sinir hücrelerini göstermektedir. Sinirler pembe renklidir ve hipokampüsün CA1 bölgesinde ölen hücreler görülmektedir.

Uluslararası bir bilim adamı ekibi, sadece beyin dejenerasyonunun belirtilerini iyileştirmekle kalmayıp yeni bir ilaç hedefi belirleyerek hem Alzheimer hastalığına karşı mücadelede hem de ölümcül hastalıklı farelerin ömrünü uzatmak için kullanılabilecek yeni bir gelişme duyurdu.

Leicester Üniversitesi’ndeki MRC Toksikoloji Biriminde çalışan Tıbbi Araştırma Konseyi (MRC) bilim adamlarının dört yıllık çalışması Journal of Clinical Investigation’da yayınlandı. Çalışma, Profesör Andrew Tobin tarafından ilaç şirketi Eli Lilly ve Company’den meslektaşları ve Avustralya’da Eczacılık Bilimleri’ndeki Monash Enstitüsü tarafından yönetildi. Proje kısmen Wellcome Trust tarafından da desteklendi.

Baş araştırmacısı Profesör Tobin  çalışmaları hakkında; “Makale, Alzheimer hastalığında bu ilaçların potansiyeliyle bağlantılı bir şekilde hafıza kaybını ve prion nörodejeneratif hastalığının yavaş ilerlemesini sağlayabilen uyuşturucu benzeri molekülleri tanımlıyor.”

“Alzheimer hastalığına benzer şekilde, beyin hücreleri giderek ölen fareleri kullanıyoruz. Bu proje, Alzheimer hastalığına dâhil edilmesi önerilen beyindeki belirli bir proteine odaklanıyor ve bu nedenle yeni ilaçlar için potansiyel bir hedef olabilir.”

“Fareleri yeni bir ilaç sınıfıyla tedavi ettik ve bu ilaçların sadece bilişsel (algısal) düşüş gibi beyin yıkımının semptomlarını iyileştirmekle kalmadığını, aynı zamanda ölümcül derece hasta olan farelerin ömrünü uzatabileceğini keşfettik.” demektedir.

Araştırmacılar beyindeki bu protein reseptörünü aktive eden ilaçların daha önce Alzheimer hastalığına yönelik klinik araştırmalarda test edildiğini ve algının iyileştirilmesine ilişkin olumlu sonuçlar verdiğini ancak hastalar üzerinde çok sayıda yan etkileri olduğunu belirtti.

Çalışma yazarları, bunun, algının iyileştirilmesi ve ömrünün uzatılması için yeni ilaçların tasarımında umut olabileceğine inanıyorlar.

Profesör Tobin: “Bu çalışma, bu proteinin beyin hücrelerinin aşamalı ölümüyle ilişkili hastalıkların tedavisinde canlı bir ilaç hedefi olup olmadığı konusunda önemli bilgiler sağlayabilir. Alzheimer hastalığının tedavi seçeneklerinin çok sınırlı olması, toplum için büyük önem taşımasına neden olmaktadır. Alzheimer hastalığı için herhangi bir tedavi mevcut değildir ve mevcut tedaviler bazı belirtilerin hafifletilmesine odaklanmıştır.”

“Bulduğumuz şey, beyinde bulunan M1 muskarinik reseptör adı verilen bir proteini hedef alan, allosterik ligandlar adı verilen yeni bir ilaç sınıfıdır. Bu reseptör proteini aktive etmek yalnızca aşamalı beyin dejenerasyonu olan farelerde algısal fonksiyonu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda günlük olarak uygulandığında ömrü uzatabilir.”

Bilim insanları, çalışmanın önemli olduğunu söylüyor çünkü yalnızca mevcut tedaviler gibi nörodejenerasyon ile ilişkili semptomları iyileştirmekle kalmayıp aynı zamanda hastalık ilerlemesini yavaşlatmak ve ömrünü uzatmak için yeni bir strateji belirleyen bir tedaviyi belirlemeye odaklanıyor.

Profesör Tobin: “Alzheimer hastalığı demansın (bunama) en yaygın şeklidir ve yalnızca İngiltere’de yaklaşık 850.000 kişiyi etkilemektedir. Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatan veya durdurabilen hiçbir tedavi bulunmamaktadır ve hastalar hastalığın belirtilerini geçici olarak maskeleyen ilaçlarla tedavi edilmektedir. Genellikle bu tedaviler, hastanın uygunluğunu sınırlayabilecek yan etkilerle ilişkilendirilir.”

“Dünyanın önde gelen sağlık bakım zorluklarından birine çözüm bulmak için dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılarla işbirliği yapmaktan gurur duyuyorum. Çalışmamız, araştırmacıların Alzheimer semptomlarını tedavi eden yeni ilaçlar geliştirmeleri ve hastalığın ilerlemesinin yavaşlaması için yollar açıyor.” demektedir.

Kaynak : sciencedaily.com

548 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!