Antiviral Kompozitler

Antiviral Kompozitler

Dünya çapında kompozit malzeme üreticisi olan Exel Kompozit (Vantaa, Finlandiya), antiviral Protector (koruyucu) adlı çözeltiyi piyasaya sürdü. Şirket, COVID-19 da dahil olmak üzere bu çözeltinin, kompozit malzeme yüzeylerindeki virüs yükünü azalttığının kanıtlandığını söyledi. Sonuçlara göre virüs yükünde 1 saat sonra %99,44 oranında azalma, 24 saat sonrasında ise %99,99 oranında azalma gözlemlendi.

Çözelti, imalat sürecinde kompozit malzemelerin reçinesi ile karışan bir antiviral katkı maddesi içermektedir. Reçinenin içerisinde düzgün bir şekilde dağılımı sağlanan bu katkı maddesi, malzemenin yaşam döngüsü boyunca virüslere karşı koruma sağlamak için kompozit malzemeye nüfuz eder.

Exel, malzeme numunelerini bakteriyoloji, viroloji ve endüstriyel mikrobiyoloji alanlarında uzmanlaşmış bağımsız bir üçüncü taraf laboratuvarına gönderdiklerini söyledi. Burada numuneler “ISO 21702:2019 Plastiklerde ve Diğer Gözeneksiz Yüzeylerde Antiviral Aktivitenin Ölçülmesi” standardına göre test edildi. Bulgular, Exel’in üretmiş olduğu Protector kompozit numunelerindeki COVID-19’un 229E tip virüsünde önemli bir azalma olduğunu gösteriyor.

“COVID-19 salgını, antiviral çözümlerin ve bütün virüslere karşı alınması gereken tedbirlerin önemini gösterdi.” dedi Exel Kompozit Teknoloji ve Ar-Ge Departmanı Kıdemli Başkan Yardımcısı Kim Sjödahl. “Şimdilerde el antiseptiği ve dezenfektan ürünleri günlük hayatımıza karıştı. Bununla birlikte, antiviral yüzeyli malzemelerin üretimi birçok sektörde virüsten korunmayı kolayca artırabilir. Protector kompozitlerimiz, virüs yükünü azaltmasının yanı sıra yüksek seviyede bakteri birikiminin olduğu alanlarda da ekstra koruma sağlıyor. Toplu taşıma araçlarındaki direklerden, temizlik ve bakım uygulamalarında kullanılan ekipmanların tutacaklarına kadar geniş bir kullanım alanı söz konusu.”

“Antiviral çözeltimizin büyük bir faydası ise katkı maddesinin malzeme içerisinde yerleşik bir savunma katmanı görevi görmesidir. Reçinede bulunan katkı maddesinin etkinliği zamanla azalmadığından antiviral korumanın kalıcılığı ve güvenilirliği sağlama alınmış olur. Ki zamanla etkinliğin azalması durumu spreyler, kaplamalar ve folyolar gibi diğer alternatif yüzey işlemleri için en yaygın dezavantajlardan biridir. Kompozit malzeme çizilse bile antiviral koruma etkilenmeden koruyuculuğuna devam eder.” diye sözlerine devam etti Sjödahl.

Exel Kompozit, türbin kanatlarından pencere çerçevelerine kadar çeşitli endüstriyel gereksinimleri karşılayan yerleşik bir kompozit portföyüne sahip olduğunu söyledi. Protector çözeltisi, Exel tarafından üretilen herhangi bir kompozit parçanın üretimine dahil edilebilir.

Kim Sjödahl, “Çözeltimiz malzemelerin pigmentasyonunu, dokusunu, mekanik veya yapısal özelliklerini etkilememektedir. Bu demektir ki herhangi bir endüstri için üretilecek herhangi bir kompozit malzemeye uygulanabilir. Exel Protector çözeltisi bulaşıcı hastalıkların yayılmasında önemli ölçüde azalma sağlayacak ileriye doğru atılan kayda değer bir adımdır. Bununla birlikte dünyanın dört bir yanındaki insanların güvenliğini artırmaya yardımcı olmayı umuyoruz.” diyerek sözlerini bitirdi.

Kaynak: compositesworld.com

480 Kez Okundu

Nursima Yıldız

1996 yılında Ankara’da doğdum. 2019 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Lisans dönemim sırasında Erasmus+ programı ile 1 dönem Polonya - Czestochowa Üniversite’sinde okudum. Şu anda da Roma Sapienza Üniversitesinde yüksek lisans yapmaktayım. Kimya sektöründe dünyada ne tür gelişmeler olduğunu daha yakından takip etmek ve bu gelişmelerle alakalı Türkçe kaynak oluşturmaya yardımcı olmak adına İnovatif Kimya Dergisi ekibinin bir üyesi olmaktan mutluluk duyuyorum. Özellikle ilgi alanım olan malzeme bilimi hakkındaki haberleri paylaşacağım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!