Araştırmacılar Flint Şehri Su Borularından Açığa Çıkarılmış Kurşunu İnceliyor

Araştırmacılar Flint Şehri Su Borularından Açığa Çıkarılmış Kurşunu İnceliyor

Yeni analizlere göre, ortofosfat korozyon kontrolünün olmaması şehrin su krizlerine katkıda bulundu.

Araştımacılar şehrin korozyona uğramış borularından gelen Flint suyunda bulunan kurşunu tespit etti. 

Amerika Birleşik Devleti’nin Michigan eyaletinde bulunan Flint şehri 2014’de yakındaki Flint Nehri’nden su alımı başladığı zaman kurşun seviyesi, bölge sakinlerinin musluklarından çıkan suda aniden yükseldi.

Şimdi, şehrin su borularının kimyasal ve mikroskobik analizleri, boruların korozyonundan gelmiş kurşunu tayin eden yüzeyi çukurlarla kaplı bir numune ortaya koyuyor.

Maruz kalınmış Flint su krizlerinde bütünleyici bir rol oynamış; ama bu yeni çalışma ile işe karışmamış Virjinya Teknoloji Üniversitesi’nden Marc A. Edwards “ Bu çalışma, su borularındaki kurşun birikintisini ve taşınmasının tehlikelerini daha da vurguluyor.” diyor.

Marc A. Edwards, “ Bu kurşun borularının orada olduğunu unutabiliriz; ama korumamızı indirdiğimiz an onlar insanlara tehlikelerinin kötü bir hatırlatıcısını bulup verebileceğini gözler önüne seriyor.” diyor.

Araştırmacılar Flint Şehri Su Borularından Açığa Çıkarılmış Kurşunu İnceliyor

Flint’den gelen kurşundan yapılmış su  hizmet hattının iç kısmı

Ann Arbor’ da bulunan Michigan Üniversitesi’ nin Terese M. Olson ve Brian R. Ellis öncülüğündeki araştırma takımı, Flint’deki çeşitli konumlardan kurşun su borularının 10 cm boyundaki kısımlarını ve boru iç kısmını dolduran 300 µm kalınlıklı mineral katman üstünde denenmiş boru ölçeğini bir araya getirdi. Endüktif eşleşmiş plazma kütle spektrometresi aracılığıyla ölçekdeki çeşitli metallerin derişimine ve diğer şehirlerden gelen su borularındaki metal derişimleri ile karşılaştırılmış değerleri incelediler.

Flint’ in mineral kaplaması, boru korozyonu sonrası kurşun fosfatlarının belirtilmiş seçici salınımı olan kurşun ve fosfatta azaltıldı. Ellis “ Belediye 2014’de su kaynaklarını açarken,  bu salınımı azaltacağı veya durduracağı bir ortofosfat korozyon inhibitörü(önleyicisi) ile suyu kullanılır duruma getirmediler.” diyor.

Ölçek karşılaştırmalarına dayanarak, takım Flint boru numunelerinden gözden kaçan kurşunun miktarını hesaplayabildi. Onlar, 1,5 yıl süren krizlerin gidişatının üstüne hizmet hattının metre başına kurşunun 2.7 gram kadarı salınmış borular, her bir Flint ailesine bir kurşun borusu dağıtma suyu nörotoksik (sinir üzerinde zehir etkisi yapan) metalin yaklaşık 18 gram salmış olacaktı yorumunu ortaya koydular.

Edwards, “Kurşun salınımının bu seviyesi 2001’den 2006’ya Washinton’daki benzer bir olay sırasında salınmış miktarın 3’de 1’i kadardı. İki olay arasındaki farklılık birçok kısmındaydı. Çünkü kimyasal açıdan çözmeye ve ayırmaya başlanan ölçek olduğundan Flint tüketicileri  problemin farkına vardı.” diyor.

Ellis Flint’deki kurşun salınımına insanların maruz kalmasını tahmin etmenin zor olduğu konusunda uyarıyor.Ellis “ Var olan kurşun, şehrin geleceğini zorlaştırmış çözelti içine giriyor.” diyor. Şimdi Ellis’in takımı daha kesin ön korozyon ölçümleri almak için su krizleri boyunca kapatılmış olan Flint’deki kurşun borularına yönelik inceleme yapıyor.

Kaynak : acs.org

24 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!