Araştırmacılar, Floropolimerlerin Düşük Endişe Etiketini Hak Etmediğini Söylüyor

Araştırmacılar Floropolimerlerin Düşük Endişe Etiketini Hak Etmediğini Söylüyor

Performance Fluoropolymer Ortaklığından yapılan açıklamada, eskiden Teflon olarak markalanmış, yaygın olarak kullanılan politetrafloroetilen gibi floropolimerler “büyük, kararlı, biyolojik zarları geçmek için çok büyük olan inert polimerik moleküllerdir” diyor. Grup, floropolimerleri üreten, formüle eden veya işleyen dünya çapındaki şirketleri temsil etmektedir.

Endüstri ortaklığı, bu malzemelerin insan sağlığı veya çevre için önemli bir endişe oluşturmadığını ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü tarafından belirlenen “düşük önem taşıyan polimerler” kriterlerini karşıladığını söylüyor.

Makalenin başyazarı çevre kimyacısı Rainer Lohmann, bir haber bülteninde, düşük endişeli bir polimer olarak unvan kazanmanın “bazı yargı alanlarında düzenleyici gerekliliklerden muafiyetlere yol açabileceğini” söyledi.

Lohmann ve diğer 12 araştırmacı, bu malzemelerin düşük önem taşıyan polimerler olarak adlandırılmaya değer olup olmadığını belirlemek için floropolimerlerin yaşam döngüleri boyunca etkilerine ilişkin kanıtları değerlendirdi.

Floropolimerlerin üretimi, kullanımı ve bertarafı sırasında salınan toksik polimerik olmayan per-ve polifloroalkil maddelere (PFAS) insan ve çevresel maruz kalma olasılığının yüksek olduğunu buldular. Bunlar, PFAS işleme yardımcıları ve yan ürünleri ile floropolimerlerden sızabilen PFAS’ı içerir.

Yazarlar, endüstriyi, yenileri için hammadde olarak atılmış floropolimerlere dayanan kapalı döngü sistemlere yönelmeye çağırıyor.

Ayrıca, üreticilere ve endüstriyel kullanıcılara floropolimerlerin yaşam döngülerinin tüm aşamalarından PFAS salınımlarını ortadan kaldırmaları çağrısında bulunuyorlar. Bu mümkün değilse, floropolimerler sağlık, güvenlik ve toplumun işleyişi için gerekli görülen kullanımlarla sınırlandırılmalıdır. Performans Floropolimer Ortaklığı, “güvenlik profilleri, yüksek toplumsal değerleri ve aynı performans özelliklerine sahip alternatiflerin yokluğu göz önüne alındığında, floropolimerlere yönelik kısıtlamaları haklı çıkarmak için” gerekli olan veya olmayan kullanım kavramlarına karşı olduğunu söylüyor.

Kaynak: cen.acs.org

299 Kez Okundu

Esra Karan

1994 yılında doğdum. Bursa teknik üniversitesi kimya mühendisliği lisans mezunuyum. Balıkesir üniversitesinde iş sağlığı ve güvenliği tezsiz yüksek lisansını tamamladım. İlgi alanlarım polimerler, petrokimya, gıda kimyası….

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!