Pancar Suyu Kırmızıdır, Ancak İnce Bir Kimyasal Ayar ile Mavi Olabilir

Pancar Suyu Kırmızıdır, Ancak İnce Bir Kimyasal Ayar ile Mavi Olabilir

Fotoğraf : Toz gıda katkı maddesi maltodekstrin (sağda), kırmızı pancarlardan elde edilen yeni bir mavi boyadan bir renk sıçraması alıyor.

Yapılan bir araştırmanın sonuçları, nadir bulunan bir doğal mavi pigmentin; yiyecekleri, giysileri ve daha fazlasını renklendirmesinin yolunu açabilir.

Pancar suyu kırmızıdır ama şimdi kimyagerler onu maviye çevirdi. Bu sizin gibi tüketiciler için potansiyel olabilir. Gıda ve kozmetik için doğal renklendirmeler aranmaktadır. Halbuki,  biyolojinin mavi pigmentlerinin şişelenmesi zordur.

Alakargaların, kelebeklerin ve yusufçukların parlak mavileri, ışık saçılmasının bir sonucudur, bu yüzden izole edilecek pigment yoktur (SN: 6/30/17).

Brezilya’daki São Paulo Üniversitesi’nden kimyager Erick Leite Bastos, “yaban mersini suyu sıkmak bir seçenek değil çünkü pigment uzun süre dayanmıyor, mavi rengi değişebilir veya solabilir” diyor. Bastos ve meslektaşları; bunun yerine kırmızı pancarlarda bulunan bir gıda boyasını, maviye dönüştürmek için kimyasal olarak değiştirdi ve ekip bunu 3 Nisan 2020’de Science Advances’ta raporladı.

Kimyagerler, belirli moleküllerin rengini, kimyasal yapılarına alternatif tek ve çift bağlar ekleyerek ayarlayabilirler. Bastos, bunun “sarı / turuncu ışığı emen ve dolayısıyla mavi görünen moleküller meydana getirebileceğini” söylüyor. Pancar pigmenti, zaten bu alternatifi düzenlemede bazı bağlara sahiptir, fakat mavi görünmek için yeterli değildir.

Bastos, pancar pigmentinin moleküler yapısının bir kısmını parçalayarak ve onun yerine kendi alternatif bağlarına sahip ‘’2,4-dimetilpirrol’’ adı verilen bir bileşik koyarak mavi bir boya elde edebileceğini ve böylece örneği genişletebileceğini varsaydı.

Pancar Suyu Kırmızıdır, Ancak İnce Bir Kimyasal Ayar ile Mavi Olabilir

Pancardan elde edilen yeni çok yönlü bir boya, gıda ürünlerini ve lifleri aynı renk tonlarında boyuyor. Kimyager Erick Leite Bastos ve ekibi, saça renk katmak için pancar mavisi (BeetBlue), ipek güvesi kozası, pamuklu kumaş, selüloz (kereviz ve diğer yiyeceklerde bulunan bir bitki lifi), yoğurt ve gıda katkı maddesi maltodekstrin kullandı. Beyaz daireler, renkli materyallerin renksiz öncüleridir. M.Ö. FREITAS-DÖRR ET AL / SCI ADV 2020.

BeetBlue adı verilen boya, birçok mavi renklendiriciyi değiştiren ya da solduran asidik koşullar altında tutuldu. Laboratuar testlerinde kumaşa, yoğurda ve saça bir miktar renk kattı. Bazı mavi boyalar toksik metaller içerir, ancak testler gösteriyor ki BeetBlue canlı zebra balığı embriyoları ve insan hücre kültürleri için toksik değil. Bastos “Birinin BeetBlue yiyip yiyemeyeceğini hâlâ bilmiyoruz,” diyor. Çünkü yeni bir şeyin tüketilmesinin güvenli olduğunu göstermek için birçok ek test gerekir. 2,4-dimetilpirol doğal kaynaklı olmasa bile, Bastos ekibinin gelecekteki çalışmalarda doğal bileşiklerle maviye ulaşabileceğini ve böylece potansiyel olarak farklı görevlere uygun bir maviler ailesi oluşturabileceğini sanıyor.

Kaynak : sciencenews.org

Okumanızı Öneriyoruz

Sakarya Üniversitesi Kimya Bölümü’nden Virüse ve Bakterilere Karşı Gıda Takviyesi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Küçükislamoğlu ve ekibi, …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: