Araştırmacılar Hidrojen Tedariği için Bir Yol Haritası Tasarlıyor

Araştırmacılar Hidrojen Tedariği için Bir Yol Haritası Tasarlıyor

Bu hafta yayınlanan yeni bir çalışmada, UBC araştırmacıları, Britanya Kolombiyası’ndaki hidrojen arabalarını, SUV’ları ve minibüsleri desteklemek için gereken altyapının bir analizini sunuyor. Kuzeyde Prince George’dan güneyde Kamloops ve Vancouver’a, batıda Victoria’ya uzanan bir yakıt ikmali altyapısı önermişlerdir. Üretim tesisleri, kimyasal tesislerden yan ürün hidrojeni yakalar veya su elektrolizinden ve buhar metan reformundan üretir. Büyük şehir merkezlerinde tüketicilere hizmet vermek için bir yakıt ikmal istasyonu ağı kurulacaktır.

Makine mühendisliği dalında doktora adayı olan Hoda Talebian, “Hidrojen ile çalışan araçlar, her zaman hızlı yakıt ikmali, uzun mesafeli seyahat veya soğuk hava şartlarına uymayan, pilli elektrikli araçlara güçlü bir alternatiftir” demiştir. UBC’de. “Bu tür araçlar için talebin hala düşük olduğu, B.C. gibi bir bölgede hidrojen kabulü için en kapsamlı modeli yarattığımıza inanıyoruz.”

Hepsi UBC’nin Temiz Enerji Araştırma Merkezi’ne (CERC) bağlı araştırmacılar, hafif hizmet hidrojen araçları için gelecekteki talebi analiz ettiler ve B.C.’nin karbon vergisi ve düşük karbon yakıt standardı gibi politika araçlarının potansiyel etkilerini ilave etmişlerdir.

Ortak yazar ve CERC program yöneticisi Omar Herrera, “Sağlanan C.C. bu politikaları koruyor ve yeterince hidrojen aracı bulunduğunu varsayarsak, modelimiz her yıl önemli ölçüde artan hidrojen talebini görüyor” demiştir.

Araştırmacılar, Toyota Mirai ve Hyundai’s Nexo gibi hidrojen arabalarının B.C.’de zaten bulunduğunu ve Kanada’da ilk kez geçen yıl Vancouver’da halka açık bir perakende hidrojen istasyonunun açıldığını belirtti. 2020 itibariyle, Büyük Vancouver ve Victoria’nın altı istasyonlu bir ağa sahip olduğu tahmin edilmektedir.

UBC’de temiz enerji teknolojileri ve yönlendirmeleri inceleyen kıdemli profesör Walter Mérida, “Hidrojenli taşıtlar için ivme artıyor ve BC, otomobil satış iadeleri ve yakıt istasyonları oluşturmak için teşvikler gibi destekler sağlayarak Kanada’da gelişmelere öncülük etmektedir” demiştir uygulamalı bilimler fakültesindeki ulaşım geleceği araştırma grubu lideri olan ve temiz enerji teknolojilerinde çalışan UBC mühendislik profesörü Walter Mérida.

“Bununla birlikte, kitlesel kabulü gerçekten teşvik etmek için sağlam bir yakıt ikmali ağına ihtiyacımız var. Çerçevemizin gelişimine ve 2040 yılına kadar sıfır emisyonlu bir araç görevini içeren CleanBC planına katkıda bulunmasını umuyoruz.”

Mérida, “Hidrojenin benzinle ekonomik olarak rekabet edebileceği ve sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltabileceği bir gelecek görüyoruz” dedi. “Bu çalışma, taşımacılığın geleceği konusundaki geniş ve çok disiplinli bir çabanın parçası. Enerji sistemi akıllı ve karbondan arındırılmış hale geldikçe, hidrojen yenilenebilir enerji ve taşımacılık arasında kritik bir köprü haline gelecektir.”

Kaynak: sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Bakteriyel “Teller” Bir Gün Telefonlarımıza Güç Verecek Mi?

Fotoğraf: Bakterilerdeki nanoteller suyu elektriğe dönüştürebilir Elektrik mühendisi Jun Yao yeni bir işe başladığında “yeşil” …