Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Bilim İnsanları Karbon Emisyonunun Azaltılması Çağrısı Yaptı

Bilim İnsanları Karbon Emisyonunun Azaltılması Çağrısı Yaptı

bilim insanlari karbon emisyonunun azaltilmasi cagrisi yapti - Bilim İnsanları Karbon Emisyonunun Azaltılması Çağrısı Yaptı

İnsanoğlunun daha uzun ve kaliteli bir yaşam sürmesi için çalışmalarını yürüten bilim insanları, karbon emisyonunun azaltılması yönünde çağrı yaparak, söz konusu azalma gerçekleştirildiği takdirde 153 milyon erken ölümün önüne geçilebileceğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Duke Üniversitesinden bilim insanlarının devam ettirdiği ve Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezinin (NASA) desteklediği araştırmaya göre, yakın gelecekte atmosfere salınan karbondioksit miktarının düşürülmesiyle dünya genelinde hava kirliliğine bağlı 153 milyon erken ölümün önüne geçilebileceği ifade edildi. Söz konusu araştırmada, dünyada fosil yakıt emisyonunun düşürülmesine yönelik programlar hayata geçirilip, küresel sıcaklık artışı 1,5 dereceyle sınırlandırılsa, bu yüzyılda çoğu Asya ve Afrika’da olmak üzere milyonlarca hayatın kurtarılabileceği belirtildi. Geçtiğimiz günlerde Fransa’nın Başkenti Paris’te imzalanan Paris İklim Anlaşması gereğince dünya çapında neredeyse tüm hükümetler sıcaklık artışını 2 derece ile sınırlandırmayı hatta 1,5 dereceye kadar çekmeyi planlıyor. Fakat bilim insanlarının son öngörülerine göre karbon emisyonu sebebiyle 2100 yılı itibarıyla sıcaklıkların 3 derece artacaği tahmin ediliyor. Araştırmanın sonuçları “Nature Climate Change” dergisinde paylaşıldı.

Kaynak : ekonomihaber.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

kanser ilaclarinda daha az yan etki vaat eden yeni yontem 310x165 - Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Fotoğraf: His-tag asilasyonu karmaşık iplik benzeri protein yapılarını doğru bir şekilde hedefleyebilir ve ayrıca tamamen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com