Araştırmacılar Kendini Onarabilen Yapay Kıkırdak Yaratıyor

Araştırmacılar Kendini Onarabilen Yapay Kıkırdak Yaratıyor

Ormanlık ve balıkçılık atıklarından yapılan yeni hidrojel, kontakt lenslerden ilaç kapsüllerine kadar petrol bazlı ürünlerin yerini almaya yardımcı olabilir.

Genellikle orman ve balıkçılık endüstrileri tarafından ayrılan malzemelerden oluşturulan yeni bir hidrojel malzeme, kontakt lenslerden ilaç kapsüllerine kadar çeşitli biyomedikal uygulamalarda kullanılan petrol ürünlerinin yerini alabilir.

Çam ağacı ve kabuklu deniz kabuklarından yapılan ürünün yapımında rol alan Alberta Üniversitesi kimya profesörü Lingyun Chen, “Amacımız, kıkırdak yapay maddesi olarak kullanılabilecek bir malzeme yapmaktı.” dedi.

“Hidrojel sistemimiz ayrıca belirli dokulara veya organlara hedeflenmiş ilaç dağıtım sistemleri olarak kullanılabilecek küçük nano boncuklara da dönüştürülebilir.” dedi.

Chen, doğada bulunan biyopolimerlerin fiberlere ve filmlere dönüştürülebileceğini açıkladı.

Potansiyelin inanılmaz olduğunu belirten Chen “Hidrojel, petrol ürünlerinden yapılan gıda paketleme, su arıtma ve su filtreleme sistemlerinin yerine kullanılabilir.” dedi ve “Hidrojel dönüştürüp kullandığımız ürünlere bir örnektir.” diye ekledi.

Chen ve meslektaşları, yakın zamanda Karbonhidrat Polimerlerde yayınlanan bir çalışmada, yırtıldığında kendini onarabilen yeni hidrojeli tanımladılar.

“İyi mekanik özelliklere sahip olduğunu gösterebildik çünkü sert, gerilebilir ve sıkıştırıldığında şeklini geri kazanıyor.” dedi.

Çalışmaları, yeni teknolojinin hücre kültürleri için çok az toksik olduğunu gösterdi, bu da kontakt lenslerden ilaç dağıtımına kadar çeşitli biyomedikal uygulamalarda kullanılabileceğini düşündürdü.

Hala yapılması gereken çok iş olmasına rağmen, Chen, endüstrileri daha sürdürülebilir hale getirmek için küçük bir hayal gücünün uzun bir yol kat edebileceğini gösterdiğine inanıyor.

“Bu yan ürünler sınırlı bir kullanıma sahip olduğundan, jelin ilginç özelliklere sahip olduğunu gördüğümüzde oldukça memnun kaldık.” diye ekledi. “Bu çalışma gerçekten bazen çöp olduğunu düşündüğümüz şeylerin başka alanlarda uygulamalara sahip olabileceğini, potansiyel olarak diğer endüstrileri –bu durumda orman ve balıkçılığı- daha az savurgan hale getirebileceğini gösteriyor.” [1]

Kaynak : phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Plastik Atıkları Düşük Sıcaklıkta Değerli Malzemelere Dönüştüren Katalizör

Araştırmacılar ilk kez market poşetlerinden gıda ambalajlarına, oyuncaklardan elektroniklere kadar her şeyin içinde bulunan bir …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: