Arı kenesi’ne karşı yerli ilaç üretilecek

ari-kenesi-ne-karsi-yerli-ilac-uretilecek

Bal üretimini düşüren, ‘arı kenesi’, ‘arı biti’ gibi isimlerle anılan varroa parazitine karşı yerli ilaç üretilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ve Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Veterinerlik Fakültesi tarafından hazırlanan proje kapsamında, bal üretiminde düşüşe neden olan ve halk arasında “arı kenesi”, “arı biti” gibi isimlerle anılan “varroa” parazitine karşı yerli ilaç üretilecek.

NKÜ Veterinerlik Fakültesi Dekan Yardımcısı ve proje sorumlusu Doç. Dr. Mustafa Muz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bal arılarının üstünde iğne ucu büyüklüğünde “keneler”in olduğunu ve bunların üretime ciddi anlamda zarar verdiğini belirtti.

Hastalıktan korunmak için her yıl Bulgaristan gibi ülkelerden ilaç ithalatı yapıldığını anlatan Muz, hem kullanılan ilacın içeriğinin tam bilinmediğini hem de ilaca yüksek paralar ödendiğini kaydetti.

“İlacı ihraç eden ülke olabiliriz”

“Arı kenesi”nin zararlarının tüm üreticileri etkilediğini aktaran Muz, bu hastalığın dünyanın sorunu olduğunu kaydetti.

Üretilecek ilaç sonrası ekonomik anlamda çiftçi ve ülkenin daha karlı konumda olacağına değinen Muz, “Her yıl ‘arı kenesi’ için 50 milyon liralık ilaç alımı yapıyoruz. Yerli ilacımızı ürettikten sonra hem kendi ürünümüzü kullanacağız hem de ekonomik olarak çiftçimiz rahatlayacak. Projemizle Türkiye’deki bal arısı üreticilerinin dışında dünyada üretim yapan arıcılar için de daha fazla gelir ve yüksek bal hasadının önü açılacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak : risalehaber.com

Okumanızı Öneriyoruz

Alzheimer Tedavisinde Umut Vadeden İlacın Faz 2 Sonuçları Yayımlandı

Donanemab olarak adlandırılan monoklonal antikor N3pG olarak adlandırılan son derece spesifik amiloid-beta proteinini hedefliyor. Yeni …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: