Arthur Aikin

İngiliz kimyager, mineralojist ve bilim yazarı olan Arthur Aikin Kimyasal Topluluğun (Royal Society of Chemistry) kurucu üyesiydi. ( Londra Linnean Topluluğu ve Londra Jeoloji Derneği üyesi). İlk olarak 1841 yılında sayman oldu ve daha sonra topluluğun ikinci başkanı görevini üstlendi.

Aikin Warrington, Lancashire’de ünlü edebiyatçıları bulunduran bir ailede dünyaya geldi. Bunlardan en tanınmışı, şiir, denemeler ve erken çocuk edebiyatı yazarı olan Anna Letitia Barbauld idi. Babası olan Dr. John Aikin tıp doktoru, tarihçi ve aynı zamanda yazardı. John olarak bilinen büyükbabası Warrington Akademsi ile de yakından bağlantılı olan Unitarian bir bilim adamı ve teolojik öğretmendi. Kız kardeşi Lucy de tarih yazarı idi.

Aikin Hackney’deki Yeni Kolej’de Joseph Priestley Üniversitesi’nde kimya okudu, ayrıca fen bilimleri uygulamalarına dikkat etti. Kısa süreliğine Birlik Bakanı olarak görev yapmıştır. Otuz iki yıl boyunca Guy’s Hospital’da kimya dersi vermiştir. 1801 yılında British Mineralogical Society’nin başkanı oldu. 1803 – 1808 yılları arasında dergi editörlüğü yapmıştır. 1805 yılında Aikin London Institution’un sahibi oldu. 1807’de Londra Jeoloji Derneği’nin kurucularından biriydi ve 1812 – 1817’de onursal sekreter olarak görev yaptı, ayrıca 1813-1814 yıllarında ders verdi. Mineraloji el kitabı 1814’te yayınlandı. 1841’de Londra Kimya Derneği’nin kurucusu oldu, ilk haznedarlığını ve 1843-1845 yıllarında ikinci başkanlığını yürüttü.

Ingiliz mineraloji topluluğu, Londra Enstitüsü ve Jeoloji Derneği ile yaptığı çalışmaların dışında kendisini desteklemek için Guy’s Hospital’daki öğrencileri için çalıştı. Yazı ve gazetecilik işi yabancı bilimsel haberleri daha geniş İngiliz kamuoyuna tanıtmak için kullanışlıydı. Ayrıca Linnean Society üyesiydi ve 1820’de İnşaat Mühendisleri Enstitüsüne katıldı.

Aikin’in kendisine sağlam bir yargı adamı ve geniş bir bilgi birikimi olduğundan çok saygı duyuldu. Aikin hiç evlenmedi ve 1854’te Londra, Hoxton’da öldü.

Yayınları

  • Journal of a Tour through North Wales and Part of Shropshire with Observations in Mineralogy and Other Branches of Natural History(London, 1797)
  • A Manual of Mineralogy (1814; ed. 2, 1815)
  • A Dictionary of Chemistry and Mineralogy (with his brother C. R. Aikin), 2 vols. (London, 1807, 1814).

Ayrıca For Reese’s Cyclopædia için Kimya Jeoloji ve Mineraloji ile ilgili makaleler yazdı, ancak konuları bilinmiyor.

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.