Asimetrik Kataliz Üzerinde Yeni Bir Kıvrılma

Asimetrik Kataliz Üzerinde Yeni Bir Kıvrılma

Aynı şekilde bir eldiven sadece bir eli sığar, moleküller davranışlarını ve etkileşimlerini kontrol eden simetriye sahip olurlar. İlaç tasarımında bu, bir molekülün simetrisinin tersine çevrilmesi, etkili bir tedavi ya da ciddi negatif etkilere sahip bir bileşik arasındaki fark anlamına gelebilir. Başka bir komplikasyon olarak, kimyasalları tek bir salt ayna görüntüsü haline getirmek veya iki türün karı-şımlarını ayırmak çok zordur.(Osaka Univercity)

Şimdi Osaka ve Iwate Tıp Üniversitesi’nden bir grup kimyager, diğer moleküllerin salt ayna görüntülerine yeni yollar önerebilen eşsiz vida gibi bir kimyasal yapmanın ziyadesiyle etkili bir yolunu geliştirdi. Bulgularını Organic Letters’da sundular.

Başyazar Tetsuya Tsujihara, “Bükülmüş sarmalların(helislerin) şekli asimetrik tezleştirme(kataliz) için onları ideal hale getiriyor” diyor. “Bu molekül sınıfı için daha önce basit bir bireşim(sentez) ve çözünürlük geliştirdik ve şimdi ilk kez bir tiyofen(C4H4S)  grubu ekledik.”

Helicen, altı altıgen benzen molekülünün birbirine kaynaştırıldığı bir moleküldür; böylece halkalar, molekülün düzleminden geri döner. Kıvrılma yönü kilitli, yani her biri diğerinin ayna görüntüsü olan iki olası helis mümkün. İpliğin yönüne bağlı olarak bir vidanın saat yönünde ya da saatin tersi yönde dönme şeklini düşünün.

Araştırmacılar, daha önceki çalışmalarına dayanarak, helicene moleküllerinin iki aynalı görüntüsünü yapıyor ve ayırıyorlardı. Bu kez yapılarını yeni kükürt barındıran bir grup içerecek şekilde değiştirdiler. Bu değişiklik vida şekilli moleküllerin, tek bir ayna görüntüsünün moleküllerini doğrudan üretmek amacıyla diğer kimyasalların etkileşimlerini kontrol etmek için asimetrik katalizörler olarak kullanılmasına izin verebilir.

Yazar Tomikazu Kawano, “Tiyofen grubunun eklenmesi helen iskeletinin moleküler fiziksel özelliklerini değiştirmesi ve malzeme bilimiyle ilgilenen insanlarının ilgisini çekmesi yönünde yeni bir gelişmedir” dedi. “Bu bükülmüş katalizörlerin umut verici asimetrik reaktivitesini de araştırmaya devam ediyoruz.”

Kaynak : sciencedaily.com

336 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!