COVID-19 Astımlı Hastalar İçin Sanıldığı Kadar Tehlike Oluşturuyor mu?

Astım ve Covid 19 İlişkisi

Rutgers araştırmacılarından oluşan bir ekibe göre astım, COVID-19’a yakalanan bir kişi için riski arttırmıyor veya ciddiyetini etkiliyor gibi görünmüyor.

Reynold A. Panettieri Jr, bir pulmoner kritik bakım doktoru, Rutgers Translasyonel Tıp Enstitüsü direktörü, bilim adamı ve “Alerji ve Klinik Bağışıklık Bilimi” dergisinde yayınlanan bir makalenin ortak yazarı, diyor ki: “Yaşlılık ve kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, kronik obstrüktif akciğer hastalığı,diyabet ve obezite gibi rahatsızlıklar COVID-19’un gelişme ve ilerlemesi için riskli faktörlerdir. Ancak astımı olan kişiler ya da astım iltihabı yüzünden tedavi edilen akciğer fonksiyonu azalmış olan kişiler bile, astımı olmayan kişilere göre SARS-CoV-2’yi daha kötü etkilenerek geçirmiyor. Bunun neden böyle olduğuna dair sınırlı veri var-fizyolojik mi yoksa iltihabı yönetmek için uygulanan tedavi sonucu mu oluyor, bilinmiyor.” Panettieri, astım ve iltihaplanma hakkında bilmemiz gerekenler ve cevaplarını bilmediğimiz önemli sorular için çalışmalarını sürdürüyor.

SARS-CoV-2 Farkındalığı Astımlı Kişilerin Sağlığını Nasıl Etkileyebilir?

Haberler ilgimizi savunmasız/zayıf popülâsyonundaki insanlara çektiğinden beri, astımı olan kişiler kişisel hijyenleri ve sosyal mesafe konusunda tetikteler. Kendi kendine karantinaya giren insanlar aynı zamanda alerjenleri veya solunum virüslerini içeren mevsimsel tetikleyicilere maruz kalmadıklarından, sosyal mesafe astım kontrolünü iyileştirebilir. Ayrıca pandemi sırasında insanların astım ilaçlarını almaya daha özen gösterdiklerine dair kanıt da vardır ve bu genel sağlığa katkıda bulunabilir.

İnhale Steroidlerin COVID-19 Sonuçları Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Olabilir?

Yaygın olarak astım ataklarına karşı koruma sağlamak için kullanılan inhale kortikosteroidler, virüsün enfeksiyon oluşturma yeteneğini de azaltabilir. Bununla birlikte, çalışmalar steroidlerin vücudun bağışıklık tepkisini azaltabileceğini ve iltihaplanma tepkisini kötüleştirebileceğini göstermiştir. Steroidlerin ayrıca SARS-CoV-2’ye benzer şekilde SARS ve MERS virüsünün solunum yolundan temizlenmesini geciktirdiği ve bu nedenle COVID-19 sonuçlarını kötüleştirebileceği gösterilmiştir. Gelecekteki çalışmalar, astım veya alerjisi olan hastalarda inhale steroidlerin SARS-CoV-2 enfeksiyonu riskini artırıp artırmadığını ve bu etkilerin steroid tipine bağlı olarak farklı olup olmadığını ele almalıdır.

Yaş, Astım Hastalarının Virüse Maruz Kalmaya Nasıl Tepki Vermesinde Ne Şekilde Rol Oynuyor?

Bir kişinin COVİD-19 enfeksiyonuna duyarlılığı ve şiddeti yaşla birlikte artar. Bununla birlikte, astım hastaları bildirilen yüksek riskli durumlara göre daha genç olma eğiliminde olduğundan, yaşa göre ayarlanmış çalışmalar, yaşın astım hastalarının enfeksiyon için neden daha büyük risk altında olmayabileceğini açıklayan bir faktör olup olmadığını daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. Astımı olan çocuklar ve genç yetişkinler esas olarak alerjik enflamasyondan muzdaripken, aynı tip hava yolu enflamasyonu yaşayan yaşlı yetişkinler de eozinofilik astımdan (daha şiddetli bir form) muzdarip olabilir. Bu durumlarda, insanlar anormal derecede yüksek seviyelerde bir beyaz kan hücresi türü tecrübe ederek vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur, bu da solunum yollarında, sinüslerde, burun yollarında ve alt solunum yollarında iltihaplanmaya neden olabilir ve potansiyel olarak onları ciddi bir COVID-19 vakası riski altına sokar. Ek olarak SARS-CoV-2’nin astımlı insanları enfekte etme yeteneğini nasıl etkilediği hala belirsizdir.

Astıma Ek Olarak Koşullar Bir Kişinin Enfeksiyon Riskini Nasıl Etkileyebilir?

Astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı veya kardiyovasküler hastalıktan çok daha az başka durumla ilişkili olma eğilimindedir. SARS-CoV-2, vücuttaki kan damarlarını çevreleyen hücrelerde işlev bozukluğuna neden olan bir hastalıksa, diyabet, kalp hastalığı, obezite ve bu durumla ilgili diğer hastalıklar, insanları astımlı olan kişilere göre virüse daha duyarlı hale getirebilir. Bununla birlikte, aynı zamanda yüksek tansiyon, diyabet veya kalp hastalığı olan astımlı yaşlı insanlar, bu koşullarla astımlı olmayanlarla benzer COVID-19 vakalarına sahip olabilir.

Kaynak : sciencedaily.com

486 Kez Okundu

İkra Nur İncebey

Ben İkra Nur İncebey. 2001 İstanbul doğumluyum. Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Anadolu Lisesi mezunuyum. Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği öğrencisiyim. İyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca biliyorum. İyi derecede programlama bilgim var. Çeşitli kulüplerde de rol almaktayım. Kimya alanındaki yeni gelişmeleri paylaşmak için İnovatif Kimya Dergisi’ne katıldım. İlgi alanlarım; enerji, petrokimya, atık yönetimi ve çevre.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!