Atık Vinil Polimerler Parçalanarak Aspirinin Bileşenlerine Geri Dönüştürüldü

Atık Vinil Polimerler Parçalanarak Aspirinin Bileşenlerine Geri Dönüştürüldü

Fotoğraf: Okyanuslarda mikroplastik atık haberleri olmadan bir gün geçmiyor. Kaliteden ödün vermeden plastiklerin geri dönüşümü için çok fazla etkili yöntem yoktur. Shinshu Üniversitesi’nde son zamanlarda bu konuyla ilgili bir umut ışığı yakan araştırmacılar, bir vinil polimerin asit hidrolizinin, teorik olarak tekrar vinil polimerlere dönüştürülebilen dehidroaspirinin temel bileşenleri olan salisilik asit ve asetik aside ayrıştığını keşfetti.

Bunu yazıyı okumadan önce odanızda etrafınıza bakın. Çevrenizdeki eşyaların ne kadarı plastikten yapılmış? Oturduğunuz sandalye, çalışma masası, bilgisayar ve monitör kasası, kullandığınız kalem, halı, giydiğiniz ayakkabılar, kıyafetleriniz, çantanız, içtiğiniz soda şişesi, mobilyalar, duvarlar ve hatta su tesisatı… Plastik olduğunu tespit edebileceğiniz kaç tane öğe var?

Bulunduğunuz yere bağlı olarak, etrafınızdaki eşyaların çoğu farklı plastik türlerinden yapılmıştır. Eğer şuanda dışarıdaysanız, aracınızın çeşitli bölümleri, otobüsler ve trenler, hatta uçakların iç kısımları çoğunlukla plastiktir. Günümüzde plastiklerin kalitesini düşürmeden verimli bir şekilde geri dönüştürülmesi için kullanılan çok fazla yöntem yoktur. Bu nedenle, haberlerde neredeyse her gün, okyanuslarımızda ve gıda kaynaklarımızda bulunan mikroplastik atıkları görmemiz hiç de şaşırtıcı değildir.

Shinshu Üniversitesi’nde son zamanlarda bu konuyla ilgili bir umut ışığı yakıldı. Profesör Yasuhiro Kohsaka ve yüksek lisans öğrencisi Akane Kazama, bir vinil polimerin asit hidrolizinin salisilik asit ve asetik aside ayrıştığını keşfetti. Bu asitler bazı reaksiyonlar sonucunda aspirini oluştururlar. Vinil, bugün dünyada en yaygın olan ikinci plastiktir. Daha önceki geri dönüştürülebilir vinil, oda sıcaklığında çalışmak için çok kararsızdı ve pratik kullanım için uygun değildi.

Shinshu’daki ekip, geri dönüştürülebilen vinil polimerlerin gerçek dünyadaki uygulamaları hakkında fikir vermeyi umdukları çalışmalarında, reaksiyon mekanizmasını derinlemesine incelemeyi planlıyor. Eğer vinilin endüstriyel ölçekte geri dönüştürülmesinin maliyeti etkin olabiliyorsa, küresel plastik atık sorununu çözmeye bir adım daha yaklaşacağız.

Kaynak: phys.org

199 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!